SWP

   Polska
 2021-12-08 Wigilijne spotkanie z Polonią

Od wielu lat Stowarzyszenie Wspólnota Polska Koło w Węgorzewie zaprasza Polaków mieszkających poza granicami kraju do wspólnego świętowania Wigilii.

Wigilia to w polskiej tradycji dzień nadzwyczajny, ale nasze spotkania to nie tylko świętowanie. To także nauka i praca. W tym roku nasi goście przyjechali w piątek, po kolacji uczestniczyli w warsztatach poświęconych pracy w środowisku. Trenerki pokazały na przykładach jak można zmotywować środowisko, wyzwolić inicjatywę i współpracę. Sobota też była pełna atrakcji. Nasi goście, podzieleni na grupy /bo epidemia/, odwiedzili Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie i tam odbyły się warsztaty robienia ozdób choinkowych.


PAI


Konsulat Świętego Mikołaja to wspaniała atrakcja Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat firma Doroszko produkuje znane na całym świecie bombki. W Konsulacie można wydmuchać ze szkła własną bombkę i nauczyć się, jak ją pięknie ozdobić. Można zobaczyć tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Tu magia Świąt gości przez cały rok.

Następnym etapem była Święta Lipka, sławne sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe. Nasi goście zwiedzili muzeum, uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawianej przez Ojca Superiora Aleksandra Jacyniaka Ojciec Superior zakonu Jezuitów w Św. Lipce oraz Ks. Dziekana Klemensa Litwina Proboszcza parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Węgorzewie.


PAI


Podczas mszy modliliśmy się w następujących intencjach:

  • Za Polonię i Polaków rozsianych po całym świecie aby ich więzi z Ojczyzną, kulturą, tradycją i historią przodków trwały i umacniały się;
  • Za Polaków na Białorusi, aby przetrwali te trudne czasy, szczególnie za wolność dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta przebywających w areszcie.
  • Za duszę zmarłego w tym roku Aleksandra Korola działacza polonijnego z Czerniachowska.

PAI


Po mszy i informacji o historii sanktuarium wysłuchaliśmy koncertu organowego.

A wieczorem była wspólna kolacja wigilijna "W kręgu polskiej tradycji".
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Stowarzyszenie Wspólnota Polska Koło w WęgorzewieKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033149 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów