SWP

   Ukraina
 2022-01-14 Grudniowe świętowanie w żytomierskiej „szóstce”

W ciągu całego grudnia ubiegłego roku w Szkole Ogólnokształcącej nr 6 im. W. G. Korolenki w Żytomierzu odbywały się różne przedsięwzięcia z okazji Świąt.

Od 6 do 9 grudnia 2021 r. uczniowie klas 1, 2 i trzecich brali udział w świątecznych Mikołajkowych zajęciach z języka polskiego.

Święty Mikołaj przychodzi do grzecznych dzieci 6 grudnia. Wszyscy uczniowie pięknie recytowali wierszyki. Razem z nauczycielką języka polskiego Julią Kosową zapoznali się z atrybutami tego święta, grali w gry edukacyjne (nakarmić Świętego Mikołaja, ułożyć puzzle, ułożyć obrazki etc.), zaśpiewali piosenkę o św. Mikołaju, grali w grę „Ja mam, kto ma”. Niektóre klasy otrzymały słodkie prezenty. Przyjemny jest czas oczekiwania na święta. I my, dorośli, mamy możliwość jak najdłużej podtrzymywać magię świąt i wiarę w świętego Mikołaja.

15 grudnia 2021 r. na zajęciach fakultatywnych z języka polskiego uczniowie 5 klas pod kierownictwem nauczycielki Ireny Denysewycz uczyli się polskich bożonarodzeniowych tradycji: dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy oraz dekorowali pierniki.

W drugiej połowie grudnia uczniowie klas czwartych wzięli udział w zimowej zabawie „Święta tuż, tuż”. Dzieci recytowały wiersze o zimie, świętach oraz świątecznych symbolach, składały życzenia z okazji zbliżających się świąt. A uczniowie klasy 4g przedstawili scenkę „Rok”. Na koniec tego spotkania wszyscy zatańczyli razem z Panią Zimą.

22 grudnia 2021 r. w szkole odbył się konkurs szopek bożonarodzeniowych.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia dla uczniów 1-4 klas został ogłoszony konkurs bożonarodzeniowych szopek. Wspaniale, że dzieci i ich rodzice przygotowali własnoręcznie wiele bardzo ładnych szopek. Szopki uczniów Darii Paszyńskiej (2a), Anastazji Spyrydonowej (1a), Wiktorii Baulinej (1a), Anny Czudowskiej (3g), Marianny Bereziuk (4a) oraz Dmytra Ostapczuka (1g) zostały przesłane na wystawę szopek bożonarodzeniowych do Instytutu Polskiego w Kijowie. Później szopki te były eksponowane w kościele św. Aleksandra w Kijowie. Nasi uczniowie otrzymali od organizatorów dyplomy, książki i słodycze.

Pozostałe szopki wystawiono w szkole, gdzie również odbył się konkurs. Wśród pierwszych klas pierwsze miejsce zajęła Ewelina Jusupowa (1a) i Tymoteusz Kalczuk (1g). Wśród drugich klas pierwsze miejsce zajęła Zofia Michajlenko (2a). Wśród klas trzecich pierwsze miejsce – Anna Krysztaforowycz (3b) i Zachar Paramonow (3g). Wśród czwartoklasistów pierwsze miejsce zajęła praca Aleksandra Zająca (4d). Dzieci otrzymały dyplomy i polskie książki.

Organizatorami konkursu szopek były nauczycielki języka polskiego – Julia Kosowa, Julia Nowicka, Lilia Biluk i Irena Denysewycz. Wszystkim uczestnikom i ich rodzicom bardzo dziękujemy.


Julia Nowicka, Walentyna JusupowaPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Słowo Polskie


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005585 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×