SWP

   Ukraina

 2022-01-14 Grudniowe świętowanie w żytomierskiej „szóstce”

W ciągu całego grudnia ubiegłego roku w Szkole Ogólnokształcącej nr 6 im. W. G. Korolenki w Żytomierzu odbywały się różne przedsięwzięcia z okazji Świąt.

Od 6 do 9 grudnia 2021 r. uczniowie klas 1, 2 i trzecich brali udział w świątecznych Mikołajkowych zajęciach z języka polskiego.

Święty Mikołaj przychodzi do grzecznych dzieci 6 grudnia. Wszyscy uczniowie pięknie recytowali wierszyki. Razem z nauczycielką języka polskiego Julią Kosową zapoznali się z atrybutami tego święta, grali w gry edukacyjne (nakarmić Świętego Mikołaja, ułożyć puzzle, ułożyć obrazki etc.), zaśpiewali piosenkę o św. Mikołaju, grali w grę „Ja mam, kto ma”. Niektóre klasy otrzymały słodkie prezenty. Przyjemny jest czas oczekiwania na święta. I my, dorośli, mamy możliwość jak najdłużej podtrzymywać magię świąt i wiarę w świętego Mikołaja.

15 grudnia 2021 r. na zajęciach fakultatywnych z języka polskiego uczniowie 5 klas pod kierownictwem nauczycielki Ireny Denysewycz uczyli się polskich bożonarodzeniowych tradycji: dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy oraz dekorowali pierniki.

W drugiej połowie grudnia uczniowie klas czwartych wzięli udział w zimowej zabawie „Święta tuż, tuż”. Dzieci recytowały wiersze o zimie, świętach oraz świątecznych symbolach, składały życzenia z okazji zbliżających się świąt. A uczniowie klasy 4g przedstawili scenkę „Rok”. Na koniec tego spotkania wszyscy zatańczyli razem z Panią Zimą.

22 grudnia 2021 r. w szkole odbył się konkurs szopek bożonarodzeniowych.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia dla uczniów 1-4 klas został ogłoszony konkurs bożonarodzeniowych szopek. Wspaniale, że dzieci i ich rodzice przygotowali własnoręcznie wiele bardzo ładnych szopek. Szopki uczniów Darii Paszyńskiej (2a), Anastazji Spyrydonowej (1a), Wiktorii Baulinej (1a), Anny Czudowskiej (3g), Marianny Bereziuk (4a) oraz Dmytra Ostapczuka (1g) zostały przesłane na wystawę szopek bożonarodzeniowych do Instytutu Polskiego w Kijowie. Później szopki te były eksponowane w kościele św. Aleksandra w Kijowie. Nasi uczniowie otrzymali od organizatorów dyplomy, książki i słodycze.

Pozostałe szopki wystawiono w szkole, gdzie również odbył się konkurs. Wśród pierwszych klas pierwsze miejsce zajęła Ewelina Jusupowa (1a) i Tymoteusz Kalczuk (1g). Wśród drugich klas pierwsze miejsce zajęła Zofia Michajlenko (2a). Wśród klas trzecich pierwsze miejsce – Anna Krysztaforowycz (3b) i Zachar Paramonow (3g). Wśród czwartoklasistów pierwsze miejsce zajęła praca Aleksandra Zająca (4d). Dzieci otrzymały dyplomy i polskie książki.

Organizatorami konkursu szopek były nauczycielki języka polskiego – Julia Kosowa, Julia Nowicka, Lilia Biluk i Irena Denysewycz. Wszystkim uczestnikom i ich rodzicom bardzo dziękujemy.


Julia Nowicka, Walentyna Jusupowa


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Słowo PolskieNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771595 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów