SWP

   Czechy 2022-01-20 Fakty i mity wojny czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński

W środę 12 stycznia odbył się w Klubie Dziupla pierwszy w 2022 roku wykład w ramach Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego (MUR) na temat „Fakty i mity wojny czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński”.

Wykład Daniela Korbela cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, organizatorzy z powodu braku miejsc nie mogli wpuścić wszystkich chętnych.

– Od końca wojny czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński minęło już ponad 100 lat, ale wciąż pojawiają się nowe dokumenty i pogłębia się współpraca historyków z obu stron Olzy, co pozwala na spojrzenie na ten krwawy konflikt z innej perspektywy, dając szansę na poznanie nowych odpowiedzi na stare pytania. Sam staram się studiować materiały polskie, jak i czeskie, by znać pogląd na sprawę z obu perspektyw – tak mówi Daniel Korbel.Prelegent podczas wykładu zwrócił uwagę na to, jaki był prawdziwy rozkład sił wojsk czechosłowackich i polskich w wojnie, ile żołnierzy w rzeczywistości zamordowali czechosłowaccy żołnierze w Stonawie. Według słów Korbela ciągle są odnajdywane nowe dokumenty historyczne, które należy brać pod uwagę. Kilka miesięcy temu znaleziono np. dokumenty ppor. Karolusa, który walczył w niedalekich Kończycach Małych u boku kpt. Hallera i był bezpośrednim świadkiem śmierci kapitana.


Daniel Korbel to historyk pochodzący z Jastrzębia-Zdroju, absolwent Wydziału Prawa i doktorant Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas swoich wykładów opiera się na swoich badaniach – pod kierunkiem prof. dr hab. Miłosza Skrzypka przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą wojny o Śląsk Cieszyński w styczniu 1919 r.

Autor: Halina Szczotka
Zwrot.cz


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Zwrot.czKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12513990 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów