SWP

   Polska


 2022-02-19 NIE ŻYJE WITOLD PASZT - LIDER GRUPY VOX

Nie żyje Witold Paszt, wokalista i założyciel grupy VOX. O jego złym stanie zdrowia od jakiegoś czasu informowały wszystkie media w Polsce. Artysta zmarł dziś w nocy w wieku 68 lat.

"Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt" - napisała rodzina zmarłego w mediach społecznościowych.

„Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą Mamą. Bardzo się do Niej spieszył” - napisała rodzina artysty. Dodała, że „Tata odszedł spokojnie w domu, w otoczeniu córek, wnucząt, zięciów, najukochańszych zwierząt”. „Wierzymy, że zawsze będzie z nami poprzez swoją muzykę i dobro, którym obdzielał każdego potrzebującego. Jesteśmy zrozpaczeni. Nasze serca są złamane” - napisały Natalia i Aleksandra Paszt z rodzinami.

Witold Paszt urodził się 1 września 1953 roku w Zamościu. Jest muzykiem zarówno z wykształcenia, jak i zamiłowania. Ukończył szkołę muzyczną w Zamościu w swoim rodzinnym mieście. Kształcił się ponadto na Wydziale Wychowania Muzycznego UMCS w Lublinie.

Swoją przygodę z muzyką Witold Paszt rozpoczynał w 1977 roku. Wówczas założył zespół pod nazwą Victoria Singers, a już rok później utworzył znaną do dziś grupę Vox. Był to męski kwartet wokalny w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski (rozpoczął karierę solową w 1987 r.) oraz kuzyni: Witold Paszt i Jerzy Słota.

Grupa wydała osiem albumów studyjnych: "Vox" (1979), "Monte Carlo Is Great" (1981, ponad 400 tys. sprzedanych egz.), "Sing, sing, sing" (1986), "Vox 2" (1989), "Największe przeboje" (1993), "The Best of Vox" (1994), "Cudowna podróż" (1996) oraz "Moda i miłość" (1998).

Artyści zagrali dziesiątki koncertów w Polsce, a także koncertowali w: Holandii, NRD, RFN, Szwecji, Czechosłowacji, Kanadzie, USA, Australii oraz na Kubie. Prawdopodobnie największymi hitami wylansowanymi przez grupę Vox są utwory: "Rycz mała rycz" oraz "Bananowy song", który do dzisiaj jest chętnie grany przy wielu okazjach.

W 2001 r. Witold Paszt postawił na karierę solową. Wówczas ukazał się jego debiutancki album studyjny, zatytułowany "Jak słońce", utrzymany w konwencji muzyki pop i pop-rock. Przy albumie współpracował z takimi artystami jak: Jacek Bukowski (teksty piosenek), Marek Hojda, Seweryn Krajewski, Robert Chojnacki i Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Zdjęcie: Facebook Witold Pasz


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154