SWP

   Ukraina 2022-05-06     SERWIS SPECJALNY PAI Ewakuacja z Azovstalu

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy poinformował, że podczas kolejnego etapu ewakuacji z Mariupola, udało się uratować blisko 500 cywilów. - Przeprowadziliśmy kolejny etap ewakuacji ludzi z Mariupola i Azowstalu. Mogę powiedzieć, że udało nam się wywieźć blisko 500 cywilów – napisał szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w piątek w Telegramie. Jak dodał, "Ukraina robi wszystko, by uratować wszystkich cywilów i wojskowych". - Dziękuję za pomoc ONZ - dodał Jermak.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że w sumie około 500 osób zostało ewakuowanych z Mariupola dzięki operacji ONZ .

Ukraińscy urzędnicy i dowódcy wojskowi potwierdzili, że Rosjanie wdarli się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Według ISW rosyjskie wojsko najprawdopodobniej opanuje fabrykę w nadchodzących dniach.

Jednocześnie Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w czwartek, że wojska ukraińskie przechodzą do kontrofensywy wokół Charkowa i pobliskiego miasta Izium w obwodzie charkowskim. Było to pierwsze bezpośrednie oświadczenie ukraińskiego dowództwa na temat przejścia tam do działań ofensywnych – podają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

W skrócie

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę zginęło 221 dzieci, a ponad 408 zostało rannych.

W okupowanym przez zaborców Energodarze prace elektrowni cieplnej Zaporoża zostały wstrzymane z powodu niemożności dostarczenia węgla.

W obwodzie donieckim nieprzyjaciel użył amunicji fosforanowej: dwóch zginęło, a czterech zostało rannych.

Rosja prowadziła ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim - ćwiczyła użycie taktycznej broni jądrowej.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652463 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów