SWP

   Australia 2022-05-06 Obchody polskich świąt majowych w Essendon

1 maja spotkaliśmy się w polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon, aby w gronie rodaków świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Matki Bożej Królowej Polski, Dzień Flagi RP oraz Dzień Polaków i Polonii za Granicą.

Tradycyjnie, rozpoczęliśmy o godzinie 10-tej Mszą Świętą za ojczyznę, którą w tym roku odprawił ks. Mariusz Han SJ, a podczas której obecne były sztandary SPK nr 3 Melbourne i Hufca ZHP Podhale w Melbourne.

Po Mszy Świętej, Dział Szkolny Federacji serwował kiełbaski i napoje dla wszystkich dzieci oraz uczestników Akademii. Po posiłku, o godzinie 12-tej, zaczęliśmy Akademię 3 Maja.

Program artystyczny rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Polonez” niezwykle żywiołowym krakowiakiem. Tłumnie przybyła publiczność z przyjemnością podziwiała młodych tancerzy w pełnym ekspresji tańcu i nagrodziła ich gromkimi brawami.

Po „Polonezie”, cała sala zaśpiewała „Mazurka 3 Maja” przy akompaniamencie fortepianowym Pani Beaty Rawdanowicz. Wspólny śpiew wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.


PAI

Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon


Pani Monika Krajewski powitała zebranych gości. Na uroczystość przybyli: ks. Mariusz Han SJ – gospodarz uroczystości, Krzysztof Łańcucki AM – Honorowy Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Elżbieta Dziedzic – Prezes Federacji, Teresa Koronczewski – zastępca Prezesa Federacji, Bożena Iwanowski – Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Wiktorii, Roman Sawko – koordynator Działu Szkolnego Federacji oraz członek zarządu Community Languages Schools in Victoria, Grzegorz Machnacki – członek Prezydium Federacji oraz przedstawiciel Federacji w Radzie Naczelnej, Barbara Czech – dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Polonez”, Bogdan Płatek – Prezes Koła SPK nr 3 w Melbourne, koordynatorzy i nauczyciele szkół zrzeszonych przy Federacji oraz rodzice, dziadkowie i członkowie naszej wielkiej polskiej społeczności w Melbourne.

Następnym punktem programu był wiersz „Katechizm polskiego dziecka” czyli wierszyk „Kto Ty jesteś?” w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w South Melbourne, Amelki i Olka Krajewskich.

Święto Konstytucji przypada 3 maja, ale w maju obchodzimy jeszcze dwa inne święta: Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Na samym początku Akademii, piosenkę o polskiej fladze zaśpiewało dwóch uczniów z Polskiej Szkoły im M. Konopnickiej z Essendon. Cała sala pomagała śpiewać refren:


I
Każde państwo ma symbole, które znają inne kraje:
Hymn państwowy, godło, flaga – im szacunek się oddaje.
Kiedy w świecie ją zobaczysz, jak kołysze się na maszcie,
Poznasz barwy narodowe przypisane Polsce właśnie.

Ref:
Biel i czerwień – dwa kolory, które każdy Polak zna.
To nasz symbol narodowy, co od lat niezmiennie trwa.
Czasem godło ją ozdabia, czasem orła na niej brak.
To jest właśnie polska flaga, patriotyzmu piękny znak!

II
Z wielką duma na mundurze każdy żołnierz ją naszywa.
Nazywana jest banderą, kiedy statek pod nią pływa.
Przypisana jest na stałe instytucjom i urzędom.
Gdy powiewa na ulicach zapowiada wielkie święto!

III
Uroczystość narodowa bez niej odbyć się nie może,
wtedy zdobi polskie domy od Beskidów aż po morze.
Choć zwiastuje ważnie daty, to nie kłamią kalendarze:
Drugi maja to rocznica poświęcona polskiej fladze.


Następnie, Ethan Short z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville wyrecytował wiersz „Polska flaga”. Mały artysta otrzymał duże brawa.


PAI

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w St. Albans


Potem powitaliśmy na scenie Pana Romana Sawko, który w imieniu Działu Szkolnego Federacji przywitał wszystkich obecnych i wygłosił krótkie przemówienie w języku polskim i angielskim. Mówił o znaczeniu języka polskiego i jego utrzymaniu wśród młodszego pokolenia oraz o dobrych uczynkach, które powodują, że ludzie stają się lepsi.

Kolejnym punktem programu był występ Kapeli Rawdanowiczów. Tym razem zaprezentowali po raz pierwszy wiązankę marszów żołnierskich, które przypadły do gustu wszystkim uczestnikom Akademii. „Marsz Pierwszej Kadrowej”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie..”, „Pałacyk Michla”, „Przybyli ułani”, „Ułani, ułani..” i kilka innych marszowych pieśni wraz z orkiestrą podśpiewywała cała sala.

Następnie wystąpiła Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon, jak zwykle z programem artystycznym pełnym śpiewu i uśmiechu. Publiczność rozbawili szczególnie najmłodsi artyści. Zauważyliśmy, że szkole przybyło uczniów, z czego bardzo się cieszymy.

Po uczniach ze szkoły z Essendon wystąpił Kamil Rawdanowicz, który na akordeonie zagrał Poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”. Występ był piękny i publiczność biła artyście ogromne brawa.

Potem na scenie zobaczyliśmy uczniów z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w St. Albans w ciekawym programie z okazji Matki Bożej Królowej Polski, składającym się z piosenki i wierszy. Na scenie królowała biało-czerwona flaga. Szkoła również została nagrodzona ogromnymi brawami.

Następną artystką była Maya Short z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville, która zaprezentowała wiersz „Konstytucja”, za który otrzymała wielkie brawa.


PAI

Maya Short


Jako ostatni wystąpili harcerze i harcerki z Hufca ZHP Podhale z piosenką „Krajka”.

Na zakończenie, Prezeska Federacji, Pani Elżbieta Dziedzic, podziękowała wszystkim artystom i osobom, które przygotowały ich do występu. Pani Bożena Iwanowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Wiktorii, współorganizatora Akademii, podziękowała gospodarzom za dekoracje, udostępnienie sali, obsługę techniczną oraz gościnę, a wszystkim obecnym za liczne przybycie. Podsumowując powiedziała, że to jest jej piętnasta Akademia i z roku na rok jest coraz piękniej, gdyż uczestnicy z entuzjazmem włączają się w przygotowanie programu artystycznego.

Ostatnim punktem programu było wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego przy akompaniamencie fortepianowym Pani Beaty Rawdanowicz.

Prowadząca Akademię, Monika Krajewski, na koniec odczytała wiersz-modlitwę do Matki Boskiej Królowej Polski oraz zaprosiła na przyszłoroczną Akademię.


Bożena Iwanowski
Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Wiktorii


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Portal Polonii / fot. jezuiciKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652402 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów