SWP

   Ukraina 2022-05-06     SERWIS SPECJALNY PAI Przymusowa zmiana obywatelstwa

Z informacji udostępnionych przez ukraiński wywiad wynika, że mieszkańcy w separatystycznych "republikach" ługańskiej i donieckiej są zmuszani do wyrabiania paszportów tych pseudorepublik pod groźbą represji. "Ludzie są do tego zmuszeni, bo tylko tak mogą otrzymać wypłaty w rublach, artykuły spożywcze i pomoc lekarską" - podaje wywiad.

W okupowanym mieście Sorokyne w obwodzie ługańskim rozpoczęto procedurę wyrabiania paszportów Ługańskiej Republiki Ludowej ukraińskim obywatelom przemieszczonym z niedawno zajętych terenów. "Ludzie nie mają domów, majątku ani pieniędzy. Są więc zmuszeni się na to godzić, bo tylko tak mogą otrzymać wypłaty w rublach, artykuły spożywcze i pomoc lekarską" – napisano w komunikacie wywiadu.

Jak podano, z ludźmi są przeprowadzane "rozmowy profilaktyczne" i są oni informowani, że jeśli odmówią przyjęcia obywatelstwa pseudorepubliki, stracą jakiekolwiek środki do życia i zostaną poddani represjom.

Pod koniec kwietnia ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa informowała, że na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego studenci są masowo zmuszani do oddawania krwi dla rannych rosyjskich żołnierzy.

Denisowa dodała, że ma wiedzę o około 700 przypadkach przymusowego oddawania krwi w donieckich, donbaskich i ługańskich uczelniach.

Rzeczniczka praw człowieka informowała, że Duma, izba niższa rosyjskiego parlamentu, zaproponowała zmuszanie pojmanych ukraińskich żołnierzy do oddawania krwi dla sił okupantów. Denisowa porównała ten pomysł do okrucieństw, jakich dokonywali naziści w obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej i opisywanego m.in. przez ocalałych z obozu Buchenwald przymusowego oddawania krwi dla żołnierzy Wehrmachtu


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: fot. gur.gov.uaKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652385 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów