SWP

   Polska 2022-05-07     SERWIS SPECJALNY PAI Wizyta uchodźczyń z Ukrainy w Pałacu Prezydenckim

Na początku marca br. Pierwsza Dama odwiedziła Dwikozy w województwie świętokrzyskim, gdzie schronienie znaleźli uchodźcy z Ukrainy. Wówczas Małżonka Prezydenta zaprosiła podopiecznych gminy do odwiedzenia Pałacu Prezydenckiego. W czwartek 5 maja w siedzibie głowy państwa rozmawiano o historycznym budynku, odbywających się w nim wydarzeniach czy protokole dyplomatycznym.

Od wybuchu wojny w Ukrainie Małżonka Prezydenta angażuje się w pomoc kobietom i dzieciom, odwiedza też ośrodki, w których przebywają uchodźczynie. Jednymi z pierwszych miejsc, do których się udała były Bojanów, Dwikozy i Obrazów. Pierwsza Dama zaprosiła wtedy panie do Warszawy.

– Bardzo mi miło gościć Panie w Pałacu Prezydenckim, dziękuję za odwiedziny – mówiła Pierwsza Dama, witając swoich gości. Pytała panie i dzieci o wrażenia ze zwiedzania budynku oraz opowiedziała o jego najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach i odbywających się w nich uroczystościach.

Podczas swojej długiej historii pałac był wielokrotnie przebudowywany i remontowany, tak dzieje się również obecnie. Tutaj też pojawiają się ekspozycje obrazów przygotowywane przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Warszawie.

W czwartek Pierwsza Dama podzieliła się z uchodźczyniami ciekawymi anegdotami z historii miejsca, a rozmowy o Pałacu były okazją do przedstawienia najważniejszych wydarzeń, które się w nim odbywają, jak nominacje, uroczystości nadawania odznaczeń i orderów państwowych czy mianowania sędziów. Małżonka Prezydenta mówiła o zasadach protokołu dyplomatycznego i regulowanych przez niego kwestiach.

Następnie Agata Kornhauser–Duda zaprosiła swoich gości na poczęstunek, podczas którego odbyły się rozmowy o codzienności uchodźczyń, podejmowanej przez nie pracy zarobkowej, o nauce dzieci, nadziejach na szybki koniec wojny i wyczekiwanym powrocie do ojczyzny. Najmłodsi zaprezentowali swoje talenty artystyczne, chwalili się znajomością nowych słów w języku polskim i nawiązanym w naszym kraju znajomościom z rówieśnikami. Małżonka Prezydenta odpowiadała na pytania o pełnioną rolę i prowadzoną w związku z nią działalność. Wyraziła nadzieję, na ponowne spotkanie, już w wolnej Ukrainie.

W Dwikozach przebywają grupy z Fastowa, który Pierwsza Dama odwiedziła w październiku 2020 r. Wśród dzisiejszych gości Pierwszej Damy znalazł się Wójt Gminy Dwikozy oraz przedstawiciele urzędu oraz radni gminy.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: prezydent.plKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652454 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów