SWP

   USA 2022-05-09     SERWIS SPECJALNY PAI Szybka ścieżka pomocy

Joe Biden podpisał ustawę lend-lease, która przyspieszy proces wysyłania pomocy wojskowej do Ukrainy. Lend-Lease Act – to ustawa federalna z czasów II wojny światowej, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."

Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw do Ukrainy będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

„Dzisiaj prezydent zatwierdził ustawę o dzierżawie gruntów, która rozszerza zakres narzędzi zapewniających Ukrainie potrzebną broń i sprzęt” – powiedziała rzeczniczka administracji USA.

Psaki podkreślił, że Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę i nadal na różne sposoby to demonstrują. W związku z tym przypomniała, że dzień wcześniej Pierwsza Dama Jill Biden odwiedziła Ukrainę z „historyczną wizytą”, gdzie spotkała się z Eleną Zelenską. Termin wizyty został wybrany na Dzień Matki, aby uczcić pamięć ofiar wielu matek na Ukrainie, a także wysłać ważne przesłanie solidarności do narodu ukraińskiego.

Ponadto rzeczniczka Białego Domu, Chargé d'Affaires na Ukrainie Christina Quinn, przybyła do Kijowa w Dniu Zwycięstwa nad nazizmem w Europie, aby zademonstrować jedność z narodem Ukrainy walczącym o wolność i demokrację.

Psaki przypomniał też, że Biden zorganizował w niedzielę szczyt G7 (na który został również zaproszony prezydent Ukrainy), aby zbiorowo odpowiedzieć na brutalną wojnę rozpętaną przez Putina. Po tym, kontynuowała, na Rosję nałożono nową falę sankcji w celu zwiększenia presji na Putina.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652443 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów