SWP

   Republika Południowej Afryki 2022-05-11 Święto Konstytucji Majowej w Pretorii

5 maja 2022 r. Ambasada RP w Pretorii uroczyście obchodziła Święto Konstytucji 3 Maja. 231 lat temu, 3 maja 1791 r., Polska przyjęła pierwszą konstytucję w Europie i drugą na świecie, która odzwierciedlała ideały oświecenia, prawa, wolności i tolerancji religijnej, stając się jednym z najważniejszych symboli polskiej państwowości i niepodległości.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Minister Rozwoju Społecznego RPA Lindiwe Zulu, przedstawiciele południowoafrykańskich instytucji rządowych, w tym Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych i Współpracy (DIRCO), szefowie i członkowie miejscowego korpusu dyplomatycznego, media południowoafrykańskie, przedstawiciele think-tanków, organizacji pozarządowych i społecznych, środowisk akademickich, biznesowych i duchownych, a także Polonii. Ważnym gościem uroczystości była również Miss South Africa, Lalela Mswane. Lalela udaje się w lipcu br. do Polski, aby w Nowym Sączu reprezentować RPA w konkursie Miss Supranational.

Uroczystość rozpoczęła się chwilą ciszy dla uczczenia ofiar wojny toczonej przez Rosję przeciw Ukrainie, a także odegraniem polskiego i południowoafrykańskiego hymnu. Ambasador Andrzej Kanthak wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wskazał na silne więzi i podobieństwa pomiędzy Polską a Republiką Południowej Afryki. Ambasador mówił o przeszłości, tożsamości i niezależności obydwu krajów, a także okrągłej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami. Nawiązał również do agresji Rosji na Ukrainę, dramatycznej sytuacji panującej w ogarniętym wojną sąsiedzkim kraju, kryzysie humanitarnym, milionach uchodźców i pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę.

W imieniu władz Republiki Południowej Afryki wystąpiła minister Rozwoju Społecznego RPA Lindiwe Zulu. W swoim przemówieniu pani minister podkreśliła dynamicznie rozwijające się partnerstwo polityczno – ekonomiczne pomiędzy Polską a Republiką Południowej Afryki. Wskazała na znaczenie edukacji dzieci i młodzieży, uświadamiania ich potencjału, rozbudzenia świadomości młodego pokolenia, które będzie miało wpływ na naszą wspólną przyszłość. Lindiwe Zulu złożyła również gratulacje z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja i podkreśliła znaczenie tego wydarzenia.

Po oficjalnej części uroczystości, licznie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja upamiętnia losy setek tysięcy Polaków walczących o niepodległość Polski. Wystawa przybliża także losy wielu polskich uchodźców, którzy zostali gościnnie przyjęci na afrykańskim kontynencie.

Zebrani goście przyjęli z dużym aplauzem występ południowoafrykańskich dzieci z przedszkola Mary Immaculate Nursery School w Johannesburgu prowadzonego wzorowo przez polskie siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Lyndhurst oraz południowoafrykańskiego zespołu Anything Goes Duo.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Pretorii
Zdjęcia: Łukasz Nowak/Ambasada RP w PretoriiKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652456 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów