SWP

   Ukraina 2022-05-13     SERWIS SPECJALNY PAI Ukraina wkracza w kolejną fazę wojny

"Ukraina zmusiła Rosję do zredukowania celów do poziomu operacyjnego i taktycznego i wchodzi w kolejną fazę wojny." - twierdzi w mediach społecznościowych minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. "Do 9 maja Rosja poniosła strategiczną porażkę – nie mogła zniszczyć państwa ukraińskiego przez interwencję wojskową i zmianę władzy na rosyjskie marionetki. Zmusiliśmy ją do zredukowania skali celów do poziomu operacyjnego i taktycznego. Na tym tle aby wygrać, musimy starannie planować zasoby, unikać błędów, projektować swoje siły tak, aby wróg w końcu nie mógł ich pokonać” – napisał minister obrony.

Reznikow zauważył, że po otwartym rosyjskim ataku na pełną skalę 24 lutego Moskwa uważała, że wiele państw zachodnich podzieli pogląd, że Ukraina skapituluje w kilka dni. Kreml liczył na stworzenie w ciągu kilku tygodni nowego, „rosyjskiego” łądu na świecie. Jednak ukraińscy obrońcy, cały naród ukraiński odparli okupantów i pokrzyżowali te plany. „Uciekli z Żytomierza, Kijowa, Czernihowa, Sum i wyznaczyli nowe cele – zdobycie południa i wschodu Ukrainy. Ale to się również nie powiodło. Dzięki powszechnemu bohaterstwu naszych żołnierzy, jedności Ukraińców, wsparciu międzynarodowemu, Ukraina przetrwała.” – napisał Reznikow.

Podkreślił, że obrońcy Mariupola - Marines, Gwardia, w szczególności z Pułku Azowskiego, Batalion Oddziałów Mariupola, straż graniczna, policja, wywiad, bojownicy Służby Bezpieczeństwa - dali bezcenny czas dozbrojenie Ukrainy i uratowali wiele istnień ludzkich.

Według Reznikova przesunięcie taktyczne nastąpiło również na poziomie międzynarodowym. Wynikało to z systematycznego wyjaśniania ze strony ukraińskiej, że potrzebujemy ciężkiej broni: samolotów, artylerii, czołgów i pojazdów opancerzonych itp. „W ciągu miesiąca Ukraina przeszła ścieżkę integracji w dziedzinie obronności, której nie udało się pokonać przez 30 lat. Od naszych partnerów już otrzymujemy ciężką broń. W szczególności na froncie pracują już amerykańskie haubice 155 mm M777. Trzy miesiące temu uznano to za niemożliwe ”- napisał Reznikov.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652444 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów