SWP

   Ukraina 2022-05-13     SERWIS SPECJALNY PAI Szturm na Azowstal

Ukraina angażuje wiele krajów świata, m.in. Izrael, Szwajcarię, Turcję i Finlandię, w proces negocjacji z Rosją w sprawie uwolnienia wojsk z Azowstalu w Mariupolu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział to w wywiadzie dla włoskiej telewizji Rai 1, donosi Ukrinform. Według niego, teraz Ukraina i jej międzynarodowi partnerzy, wszyscy ci, których może usłyszeć Federacja Rosyjska, muszą działać na rzecz uwolnienia ukraińskich obrońców. "Niestety, dziś zależy to wyłącznie od decyzji Federacji Rosyjskiej. My zrobimy wszystko co tylko można".

Przypomniał, że cywile ukraińscy zostali ewakuowani z terenu zakładu Azowstal, więc teraz chodzi o rannych i żyjących żołnierzy. Także o poległych - czekają na nich ich rodziny. „Musimy zadbać o każdego żyjącego i poległego człowieka,” – dodał głowa państwa.

Prezydent podziękował Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża, które pomogły w ewakuacji ludności cywilnej z Azowstalu. "I są gotowi pomagać nadal i towarzyszyć (obrońcom – przyp. red.) – rannym, zabitym, żywym. Wszyscy jesteśmy na to gotowi” – powiedział Zełenski.

Wcześniej Ukraina zaproponowała Rosji wymianę ciężko rannych bojowników Azowstalu na rosyjskich jeńców zgodnie z międzynarodowymi standardowymi wymiany więźniów. Bowiem edług Wierieszczuka, obecnie niemożliwe jest odblokowanie Azowstalu środkami wojskowymi.

Bojownicy Pułku Azowskiego i ich towarzysze nadal bronią Mariupola. W schronach fabryki Azovstal, która została zablokowana przez wroga, przebywa około 600 ciężko rannych żołnierzy. Rosjanie nieustannie ostrzeliwują teren hut wszelkiego rodzaju bronią i od czasu do czasu próbują je szturmować.

Dzisiaj rano rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbowało przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu — poinformował w piątek rano na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Do wpisu dołączono zdjęcia ukazujące żołnierzy wroga szturmujących fabrykę. Pułk Azowski poinformował, że w ciągu dnia 10 maja rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili 38 nalotów na Azowstal , w tym 4 loty bombowców strategicznych. Najeźdźcy nieustannie ostrzeliwują teren hut wszelkiego rodzaju bronią i próbują je szturmować. Broni się ukraińskie wojsko, w tym kilkuset rannych. Brakuje leków, a ludzie umierają w agonii. "Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana" — dodał Andriuszczenko. Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.

Sytuacja humanitarna w Mariupolu jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków w mieście mogło dotychczas zginąć ponad 20 tys. mieszkańców.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652607 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów