SWP

   Litwa


 2022-05-13 Minister Jan Dziedziczak z wizytą w polskich szkołach w obwodzie trockim na Litwie

Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą odwiedził Szkołę Podstawową im. A. Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum im. L. Komołowskiego w Połukniu – w związku z decyzją samorządu rejonu trockiego obie szkoły mają ulec reorganizacji. Gimnazjum im. L. Komołowskiego w Połukniu ma zostać przyłączone go do litewskiego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie a Szkoła Podstawowa im. A. Stelmachowskiego w Starych Trokach do Gimnazjum w Trokach.

Planowana reorganizacja szkół pociąga za sobą skutki w postaci pozbawienia szkół osobowości prawnej, która z kolei może spowodować niewspółmierną szkodę dla placówek, a także niemal nieodwracalne skutki. W praktyce oznacza to likwidację polskich szkół oraz nauczania w języku polskim w zakresie oczekiwanym przez rodziców posyłających dzieci do szkół polskich.

"Wszyscy jesteśmy zgodni, że szkoły powinny zachować dotychczasowy status, aby z powodzeniem kontynuować nauczanie polskich dzieci w języku polskim" - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Mimo trudnych tematów rozmów, nie zabrakło też uczniowskich prezentacji artystycznych. Minister przekazał uczniom książki oraz zestawy piłek sportowych.

Na Litwie w roku szkolnym 2021/2022 w szkołach z polskim językiem wykładowym naukę rozpoczęło 12 385 uczniów w 61 szkołach i kilkunastu filiach szkolnych (w porównaniu do 11 143 uczniów w roku szkolnym 2020/2021); naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 937 dzieci. Ponadto na Litwie działają polskie przedszkola, a poza Wileńszczyzną także 4 szkoły sobotnie języka polskiego, prowadzone przez poszczególne oddziały Związku Polaków na Litwie. W szkołach polskich pracuje 2034 nauczycieli.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154