SWP

   Ukraina 2022-05-14     SERWIS SPECJALNY PAI 4 maja we Lwowie

Co opublikowała w mediach Angelina Jolie po pobycie na Ukrainie? Czy to najlepszy czas na zakup samochodu? Co ma muzeum elektryfikacji Lwowa - warto zobaczyć, jego fragment widoczny na zdjęciu - do dzisiejszej sytuacji w tym mieście? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z codziennych zapisków Prezes Polskiego Radia we Lwowie Teresy Pakosz. Czwarty maja, to dla większości z nas był pierwszy dzień pracy po majowym weekendzie, a dla naszych rodaków za wschodnią granicą Rzeczypospolitej?...

Wojenne notatki nieuczesane Teresy Pakosz.

70. dzień wojny. 4. maja.

Wczorajsze ataki rakietowe nie pozostały bez konsekwencji. Z rana pociągi były spóźnione już o kilka godzin, najbardziej pociąg relacji Charków- Truskawiec – 10 godzin, a Lwów- Zaporoże - 8 godzin. W sumie 33 pociągi. Ranni z wczorajszego ataku żyją, 58-letni kierowca z Zakarpacia został ranny w klatę piersiową, natomiast 24-letni chłopak ze Lwowa ma liczne odłamki w lewej ręce i nodze i wymaga jeszcze operacji.
Tymczasem fałszerze nie zasypiają gruszek w popiele i pracują pełną parą. Złapano kobietę, która zbywała fałszywe hrywny. I to nie wszystko. Wykryto fałszerza dokumentów, pozwalających za jedyne 10 tys. USD przekroczyć granicę. Takie fakty się mnożą.
Na wszystkich przejściach granicznych są kolejki. I będą jeszcze większe ze względu na przewóz samochodów, bowiem można na razie sprowadzić na Ukrainę samochód bez cła. Nie dziwcie się, moi drodzy, to jedyna możliwość kupna jakiegokolwiek samochodu dla przeciętnego obywatela Ukrainy, która to okazja się otworzyła od początku wojny. Na razie, nie wiemy, jak długo działa ustawa stanu wojennego o bezcłowym wwozie samochodu. Cło niejednokrotnie przekracza wartość takiego pojazdu, a wiadomo, że nie jesteśmy społeczeństwem bogatym. Zresztą, tylko niektóre przejścia graniczne są do tego przeznaczone, pomoc humanitarna jest przepuszczana.
Syreny wyły trzykrotnie, groził nam atak znad Morza Czarnego i spod południowo-wschodniego pogranicza. W nocy przybyło 100 uchodźców z Zaporoża, ludzie byli zmęczeni wielogodzinną podróżą – zamiast 10 godzin jechali 24.
Służby miejskie działają nad wyraz sprawnie, w następnym tygodniu miejskie parki i skwery będą opryskiwane od kleszczy. Zadziwiająca troska o nasze zdrowie.
Zwiększy się ilość syren alarmowych we Lwowie, a jest ci tego od groma: 120 elektrycznych, 180 elektronicznych, 150 internetowych głośników, 200 ulicznych systemów dźwiękowych i 35 syren samochodowych. I jeszcze będzie to umieszczone w kolejnych czterech gminach terytorialnych na kwotę 288 tys. hrywien.
Angelina Jolie opublikowała zdjęcie odłamka bomby, którym się bawiła mała dziewczynka jako osobliwym kamykiem.
Pomimo wszystko Lwów warto poznać. Na dowód fotosy Julii Dubno z muzeum elektryfikacji.


Teresa Pakosz w mediach społecznościowych. Pisowania oryginalna


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652812 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów