SWP

   Polska 2022-05-15     SERWIS SPECJALNY PAI Rozmowa Pierwszych Dam Polski i Ukrainy

W piątek odbyła się wideorozmowa Pierwszych Dam Polski i Ukrainy. Tematem zdalnego spotkania Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej była współpraca między oboma krajami w zakresie pomocy humanitarnej wobec uchodźców oraz ludności cywilnej pozostającej w ogarniętym wojną kraju.

Ołena Zełenśka w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce Pierwszej Damy RP wyrazy głębokiej wdzięczności za polską solidarność okazywaną od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od 24 lutego br. polską granicę przekroczyło ponad 3 miliony mieszkańców Ukrainy, z czego ponad dwa miliony z nich przebywa obecnie w naszym kraju. W Polsce urodziło się 2500 ukraińskich noworodków. – Jestem dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami – powiedziała Agata Kornhauser–Duda, zapewniając, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

Panie rozmawiały o koordynacji działań pomocowych polegających m.in. na udzieleniu zakwaterowania uchodźcom, którzy schronienie znaleźli w prywatnych domach, hotelach, pensjonatach, domach studenckich i parafialnych, halach, świetlicach i wielu innych miejscach na terenie całej Polski. Ołena Zełenśka podkreśliła, że podczas licznych rozmów telefonicznych, jakie odbywa z rodakami słyszy o ich wdzięczności za ogrom wsparcia, jakiego doświadczają w Polsce. – Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję – stwierdziła Pierwsza Dama Ukrainy.

Agata Kornhauser–Duda zaangażowała się we wsparcie ewakuacji najbardziej wymagających grup, jak dzieci pozostające w pieczy zastępczej, dotknięte niepełnosprawnościami, dzieci chore i wymagające hospitalizacji. Małżonki Prezydentów współpracowały przy relokacji małych pacjentów onkologicznych, hematologicznych i nefrologicznych, przebywających obecnie w specjalistycznych placówkach w Polsce i na świecie. Jak przekazała Pierwsza Dama RP dotychczas udało się bezpiecznie przewieźć z Ukrainy około tysiąca chorych nieletnich. – Trudno sobie wyobrazić jakiego trudu wymaga od rodziców chorych dzieci podejmowanie leczenia w warunkach wojennych. To dla nich ogromne odciążenie, dziękuję. Od początku wojny właściwie nie odczuwamy granic między naszymi krajami – odpowiedziała Ołena Zełenśka. Również dzięki międzynarodowej solidarności ponad dwa tysiące sierot, często z głębokimi niepełnosprawnościami znalazło się w dedykowanych ośrodkach. Małżonka Prezydenta RP wskazała, że w pomoc potrzebującym włączyła się także Polonia z całego świata, jak również zagraniczne instytucje, organizacje i środowiska.

W piątek Pierwsze Damy omówiły potrzeby przebywających w Polsce uchodźców. Mówiły o założeniach specustawy regulującej pobyt Ukraińców w Polsce, rozmawiały o edukacji najmłodszych i programach umożliwiających im pobieranie wykształcenia w ukraińskim systemie oświaty lub uwzględniających nauczanie języka i literatury ukraińskiej równolegle z językiem polskim. Służyć temu mają dedykowane publikacje ukraińskojęzyczne wydawane dzięki zaangażowaniu strony ukraińskiej, jak i przygotowane w naszym kraju podręczniki do nauki języka polskiego przez ukraińskojęzyczne dzieci i młodzież. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało i wdrożyło rozwiązania, które pozwalają na efektywną organizację nauczania uczniów z Ukrainy, realizuje też inicjatywę #SzkołaDlaWas, dzięki której zebrano już kilka tysięcy sztuk używanego sprzętu komputerowego służącego do nauki on–line.

Małżonki Prezydentów Polski i Ukrainy zadeklarowały wolę współpracy przy UN Global Compact Network: długoterminowym wsparciu w ramach ONZ. Ołena Zełenśka podziękowała też za niedawną wizytę Pierwszej Damy RP w Kamieńcu Podolskim, gdzie dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych udało się przekazać pomoc rzeczową zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Panie podjęły też temat zatrudniania ukraińskich pracowników, szkoleń językowych i zawodowych, zaangażowania ukraińskich nauczycieli oraz psychologów, a także konieczności organizacji opieki terapeutycznej dla Ukraińców przebywających zarówno w ojczyźnie, jak i poza nią.

– W naszym kraju znane jest powiedzenie: nie wybieraj mieszkania, wybieraj sąsiadów. My mamy ogromne szczęście do polskich sąsiadów. Jeszcze raz za wszystko dziękuję! – stwierdziła Pierwsza Dama Ukrainy.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: prezydent.pl / Олена ЗеленськаKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652416 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów