SWP

   Ukraina 2022-05-16     SERWIS SPECJALNY PAI SYMBOLICZNY SUKCES UKRAINY

Kolejny symboliczny sukces Ukraińców. Wojska kontratakujących wyparły Rosjan z kraju, docierając do granicy z Rosją w pobliżu Charkowa.

Ukraina podjęła kontrofensywę, wypierając w ostatnich dniach Rosjan z zajętych miejscowości w obwodzie charkowskim. W sobotę 14 maja mer Charkowa poinformował o wycofaniu wojsk Putina z przedmieść miasta, z których prowadzili oni nieustanny ostrzał od niemal początku wojny.

- Dzięki wysiłkom charkowskiej obrony terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy odeszli daleko od terytorium miasta w kierunku rosyjskiej granicy – mówił w sobotę mer Ihor Terechow.

Postępy Ukraińców okazały się widoczne już po dwóch dniach. W nocy resort obrony Ukrainy poinformował o symbolicznym sukcesie – wyparciu Rosjan za granicę.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa. Miejsce dotarcia do granicy z Rosją wskazał dokładnie reporter "Kyiv Independent" Illia Ponomarenko. "Powinniśmy się spodziewać, że w nadchodzących dniach Rosja również straci tereny na północ od miasta" – ocenił Ponomarenko.

Rosja wycofała już swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu stolicy kraju, Kijowa, ale też Czernihowa czy Sum. Kreml koncentruje obecnie swoją ofensywę na wschodnich regionach Ukrainy - Doniecku i Ługańsku, gdzie prorosyjscy separatyści, z pomocą Rosji, kontrolują niektóre obszary od 2014 roku.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652437 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów