SWP

   Argentyna 2022-05-19 70. rocznica powstania Klubu Polskiego w Wandzie

Polska społeczność w Wandzie świętowała 70. rocznicę powstania Klubu Polskiego, organizacji która dała początek dzisiejszemu Stowarzyszeniu Argentyńsko-Polskiemu Wanda.

Miasto Colonia Wanda zostało założone 15 sierpnia 1936 roku przez polskich osadników. Jak informuje dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w Pasażu Rzeczypospolitej Polskiej znajdującym się w centralnym punkcie miasta, jego nazwa jest wyrazem hołdu złożonego polskiej księżniczce o imieniu Wanda, która stała się symbolem wartości chrześcijańskich, międzyludzkich i patriotycznych.


PAI

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej: burmistrz Wandy Andres Cuper, konsul RP Michał Świetlik, prezes Stowarzyszenia Marta Sawa


Od czasu swojego powstania Wanda dała schronienie wielu imigrantom z Polski, którzy przybywali do dalekiej Argentyny w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Polscy pionierzy pracowali z dużym poświęceniem, starając się przystosować do odmiennych warunków klimatycznych, tradycji i języka. Z czasem wybudowali domy, założyli rodziny i poczuli się w tym miejscu jak w drugiej ojczyźnie.


PAI

Pasaż Rzeczypospolitej Polskiej w Wandzie


70. rocznica powstania Klubu Polskiego w Wandzie jest namacalnym dowodem stałego wysiłku i zaangażowania polskich osadników i ich potomków w utrzymanie i promocję polskich tradycji i języka.

W obchodach rocznicy wzięli udział konsul RP w Buenos Aires Michał Świetlik, burmistrz miasta Andrés Cuper, sam pochodzący z polskiej rodziny, oraz przedstawiciele lokalnych władz i organizacji społecznych.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652591 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów