SWP

   Litwa


 2022-05-20 Polska majówka w podwileńskich Duksztach

7 maja, w sobotę, odbyła się w Wilnie 10-tysięczna Parada Polskości, zorganizowana przez Związek Polaków na Litwie przy współpracy z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie-Związkiem Chrześcijańskich Rodzin, Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, polskimi organizacjami społecznymi oraz samorządami Wileńszczyzny.

Biało-czerwony pochód z mnóstwem atrybutów i flag narodowych, tysiącami uczestników w barwnych strojach ludowych przeszedł ulicami Wilna od Sejmu aż do Ostrej Bramy, gdzie przy otwartym oknie kaplicy Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej odbyła się Msza św. w intencji Polaków.

Po 10-tysięcznym świątecznym przemarszu i uroczystym nabożeństwie w Ostrej Bramie na Wileńszczyźnie odbyło się ogółem 40 majówek. Jedna z nich odbyła się w Duksztach (rej. wileński), w której wzięli udział członkowie koła ZPL w Duksztach wraz z przedstawicielami oddziału ZPL z Kowna na czele prezesem Andrzejem Rymkiewiczem.

Biesiadę Polacy zorganizowali w domu kultury w Duksztach. Wszystkich zgromadzonych tutaj Polaków przywitała starosta gminy Dukszty Honorata Masalskienė. Przed rozmowami zetpeelowcy pokrzepili się pysznymi daniami z kuchni polowej, wspólnie zaśpiewali i zatańczyli, m.in. przed zebranymi wystąpił zespół „Kotwica” (kierownik Franciszka Abramowicz, Kowno)POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: L24.lt


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154