SWP

   Ukraina 2022-05-21 Z martwych wstanie Ukraina

W dniu14 maja b.r. w Domu Polskim w Barze miało miejsce wydarzenie wielkiej wagi. W związku z zaistniałą w Ukrainie sytuacją, zaplanowane XXI Dni Kultury Polskiej przekształciły się w imprezę, dominującym motywem której była przyjaźń dwóch narodów.

Na koncercie byli obecni zacni goście: gubernator Winniczyzny Sergiej Borzow wraz z Małżonką Ireną Borzową - deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy. Brakowało niestety gości, którzy zawsze byli obecni na naszych imprezach —przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych.

Koncert był poświęcony obustronnemu poparciu i przyjaźni obu narodów - ukraińskiego i polskiego.

W swoim przemówieniu pan Borzow podziękował polskiemu narodowi oraz Rządowi Polski za poparcie i ogromną pomoc, której Państwo Polskie udziela Ukraińcom oraz Siłom Zbrojnym Ukrainy. Ponadto Pan Gubernator podkreślił wyjątkową rolę, jaką odgrywa Dom Polski w Barze w podtrzymywaniu kontaktów z Polską. Od momentu jego otwarcia, obiekt stał się ośrodkiem łączącym twórczych obywateli Ukrainy (niezależnie od ich przynależności narodowej) wokół wspólnych wartości kulturalnych. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, nieliczny zespół pracowników Domu Polskiego działa jak jedna rodzina, aby zapewnić pełną opiekę ludziom, którzy uciekli przed wojną, ogarniając ich ciepłem i troską. Wśród publiczności na sali byli obecni również nasi „domownicy”, czyli rodziny, które znalazły tu dach nad głową jak również wolontariusze, przedstawiciele władz lokalnych, duchowni, mieszkańcy miasta.

W koncercie wzięły udział zespoły działające przy Domu Polskim w Barze: chór dziecięco-młodzieżowy „Młode Liście”, kwartet wokalny „Rezonans”, trio instrumentalne „Renesans” oraz trio barskiej szkoły muzycznej „Harmonia”. Swój talent przedstawiła wokalistka z miasta Dnipro, która również znalazła w Barze schronienie przed wojną. W koncercie zabrzmiały utwory ukraińskich i polskich autorów, w charakterze których zawarte zostało dążenie do wolności i niezłomność Ukraińców, chęć niesienia pomocy i determinacja Polaków oraz umiejętność obu narodów do wspólnego stawiania potężnego oporu zagrożeniu ze strony agresora.

Koncert ten nie pozostawił nikogo na sali obojętnym . Jestem pewna, że wykonanie utworów, które wywołały łzy wzruszenia u publiczności, dotknęło najsubtelniejszych strun duszy każdego z nas.


Małgorzata Miedwiediewa
Dyrektor Domu Polskiego w Barze
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAIKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652542 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów