SWP

   Litwa 2022-05-21 Gimnazjum w Pogirach świętuje jubileusz

W piątek Gimnazjum w Pogirach świętowało 45-lecie swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono przyjaciół, gości i całą społeczność gimnazjalną.

Z życzeniami jubileuszowymi przybyli na uroczystość honorowi goście: mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, radni Lucjana Binkiewicz i Liudas Kaškonas, gł. specjalistka Wydziału Oświaty Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Nijola Ragucka, starosta Pogir Władysława Wanagiel-Trybocka, przedstawiciele placówek oświatowych i wspólnot gminy Pogiry i in.

Uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny. Podczas świątecznego koncertu, zatytułowanego „Przeszłość w teraźniejszości”, była poezja, piosenki i tańce.

Wszystkich zebranych przywitała Jelena Suruda, dyrektor Gimnazjum w Pogirach. Przybliżyła historię placówki oraz podziękowała byłym i obecnym uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom za wspólną pracę i osiągnięcie wyznaczonych celów. „Kto wie, czy osoby, które 45 lat temu położyły podwaliny pod nową szkołę, mogły pomyśleć, że prawie pół wieku później w centrum Pogir będzie stała duża placówka oświatowa (…) Cieszę się, że widzę na sali nauczycieli, którzy stali u podstaw naszego gimnazjum. Nie będę zaprzeczać, droga, którą podążamy przez ostatnie 4 lata, jest pełna wyzwań i niespodzianek: zmieniali się dyrektorzy, pokonywaliśmy wyzwania wywołane pandemią, wypróbowaliśmy możliwości kształcenia na odległość. Jednak przez te wszystkie lata utrzymywaliśmy wysoki poziom, zapewniając uczniom wysokiej jakości edukację” – powiedziała Suruda.

Dyrektor gimnazjum wyraziła też zadowolenie z dobrych osiągnięć uczniów, wyników matur, występów i osiągnięć sportowców oraz artystów.

„Dziś śmiało mówimy, że jesteśmy nowoczesnym, otwartym na zmiany, innowacyjnym, wielojęzycznym gimnazjum. Utrzymujemy przyjazne stosunki współpracy z naszymi sąsiadami oświatowcami, partnerami społecznymi i przyjaciółmi, zawieramy nowe znajomości. Nigdy nie zapomnimy, że wszystkie osiągnięcia naszych uczniów i momenty chwały zależą od osób, które były, są i będą największą wartością naszego gimnazjum. Dziękujemy za to, że rośniecie wraz z naszym gimnazjum, za to, że pogirskie gimnazjum to dla was nie tylko miejsce pracy czy nauki, ale też ważne miejsce w waszych sercach, za wspólne budowanie świetlistej przyszłości i za wspieranie naszych planowanych zmian” – mówiła dyrektor gimnazjum.

Mer Maria Rekść wręczyła dyplomy dziękczynne dla nauczycieli i kierownictwa gimnazjum.

„Jak już powiedziała dyrektor, ostatnie cztery lata nie były łatwe, dlatego po przezwyciężeniu wspólnymi siłami trudności i wyzwań, dzisiaj jest szczególnie miło widzieć tak wiele szczęśliwych twarzy zgromadzonych tutaj. Dziękuję gronu pedagogicznemu gimnazjum za wychowywanie, za wybór tej trudnej, ale szlachetnej drogi życia. Dziękuję też uczniom za to wspaniałe święto. Mówią że młodzież teraz jest inna – to prawda. Czas ucieka, a wraz z nim zmieniają się pokolenia, ale satysfakcjonuje fakt, że choć młodzi ludzie są dziś inni, to wciąż mają wartości, wciąż wyznaczają cele i do nich dążą. Z okazji pięknego jubileuszu składam wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia!” – powiedziała mer Maria Rekść.

Gimnazjum w Pogirach to wielojęzyczna placówka edukacyjna, w której nauczanie prowadzone jest w językach litewskim i polskim.

Początki historii tej szkoły sięgają roku 1976, kiedy to staraniem działającego w Pogirach kombinatu szklarni powstała ośmioletnia szkoła dwujęzyczna. W tym czasie do szkoły uczęszczało 120 uczniów, pracowało 20 nauczycieli, nauczanie prowadzono w językach litewskim i polskim.

W 1978 roku pogirska szkoła rozpoczęła pracę na dwie zmiany, a w 1985 roku otrzymała status szkoły średniej, dobudowano przybudówkę. Od tego czasu powiększyła się przestrzeń szkoły, znacznie zwiększyła się liczba uczniów, a nauczanie prowadzono w 3 językach (litewskim, polskim i rosyjskim). W roku 1999 szkoła wzięła udział w eksperymencie nauczania profilowego i stała się wzorem dla wielu szkół w całym kraju. Po dziesięciu udanych latach, w oparciu o dobre osiągnięcia naukowe i sportowe, szkoła średnia w Pogirach otrzymała status gimnazjum.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: L24.lt za Samorządem Rejonu WileńskiegoKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652511 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów