SWP

   Czechy 2022-05-21 Bliżej Polski

Poznać ciekawe miejsca Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy oraz zgłębić i poszerzyć wiedzę na temat regionu mają za cel wycieczki edukacyjne urządzane w maju dla uczniów PSP im. Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie w ramach projektu „Bliżej Polski“.

– To tradycja w naszej szkole. Wyjazdy dla uczniów drugiego stopnia organizujemy od wielu lat, ponieważ naszym zdaniem młodzież powinna znać region, w którym mieszka i oczywiście jego najcenniejsze zabytki – mówi nauczycielka Dorota Jansa.

Każda klasa poznaje coś nowego

Dodaje, że szóstoklasiści tradycyjnie wybierają się do źródeł Olzy, spotykają się z wybitnym folklorystą i multiinstrumentalistą z Istebnej Józefem Brodą, w ramach zajęć słuchają gry na różnych instrumentach ludowych i bliżej zapoznają się z twórczością Jana Kubisza, śpiewają pieśni „Płyniesz Olzo“ czy “Ojcowski dom”.

Siódmoklasiści udają się „Szlakiem początków Słowian oraz Piastów na naszych terenach“, w Parku Archeologicznym w Kocobędzu Podoborze zapoznają się z początkami zasiedlenia i życia Słowian na Śląsku Cieszyńskim, w Cieszynie będącym jednym z najstarszych miast w Polsce zaznajamiają się z jego historią, najważniejszymi zabytkami oraz legendami.

Ósmoklasiści tak samo zwiedzają słowiańskie grodzisko oraz empirowy Pałac Larischów we Frysztacie. Klasy dziewiąte natomiast poznają kulturę regionalną i najróżniejsze atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć w Koniakowie, Istebnej oraz Wiśle. Między innymi zapoznają się z ponad stuletnią koronczarską tradycją z Koniakowa, w Istebnej odwiedzają Izbę Pamięci himalaisty Jerzego Kukuczki, w Wiśle skocznię im. Adama Małysza.

Poznać średniowiecze na własnej skórze

– Siódmoklasiści mają w tym roku w programie nauczania średniowiecze, dlatego wybrali się do Parku Archeologicznego w Kocobędzu Podoborze, będącego repliką dawnej osady Słowian, by na własne oczy widzieli i doświadczyli, jak się żyło dawniej w słowiańskim grodzisku – mówi nauczycielka Jansa.

W czasie wykładu przewodnika młodzież wysłuchała wielu interesujących faktów o dziejach tego miejsca i poznała historię Słowian. Uczniowie mogli wypróbować niektóre z podstawowych umiejętności, które były niezbędne do życia w średniowiecznej osadzie słowiańskiej, na przykład mielenie na żarnach czy strzelanie z łuku. W programie było też odczytanie tekstu napisanego głagolicą, najstarszym pismem słowiańskim.

Ciekawa lekcja historii

– Byłem już w różnych zamkach, ale w takim starym grodzisku jestem po raz pierwszy. Dowiedziałem się mnóstwo ciekawych rzeczy, jak żyli nasi przodkowie, co jedli, czym walczyli, jakie czcili bóstwa. To bardzo interesujące miejsce i warto je poznać – powiedział Vojtěch Terkovič”.

– Ciekawe było odczytywanie głagolicy, te litery są takie dziwne, może spróbowałabym nauczyć się tego pisma. Fajne było strzelanie z łuku. Również zwiedzanie historycznego Cieszyna było niezmiernie interesujące, to jedno z najstarszych miast w Polsce i nawet nie wiedziałam, że jest tam tyle ciekawego. Była to bardzo udana wycieczka – stwierdziła Alicja Szczotka.


Emilia Świder


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Zwrot.czKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652783 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów