SWP

   Niemcy


 2022-05-22 Ostatnie przygotowania Pawilonu Polskiego na NordArt 2022

Pod merytoryczną opieką prof. zw. dr hab. Jana Wiktora Sienkiewicza, w Büdelsdorfie w Niemczech trwają ostatnie przygotowania do otwarcia Pawilonu Polskiego pod hasłem „Ponad granicami/ Above Borders” w ramach Międzynarodowej Wystawy Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022, która odbędzie się w dniach od 4 czerwca do 9 października 2022 roku. NordArt, z największą powierzchnię wystawienniczą w Europie i szerokim spektrum prezentowanych dzieł, porównywana jest do Documena (Kassel/Niemcy) - jednej z najważniejszych na świecie wystawa sztuki współczesnej.

Co roku NordArt wybiera na wystawę dzieła ponad 200 artystów z ponad 3000 twórców z całego świata: tych - których dokonania artystyczne uważa za wybitne lub rokujące w sztuce światowej. Zaś corocznie organizowane w ramach NordArt pawilony narodowe, są prezentacją najlepszych osiągnięć w zakresie plastyki danego kraju.

Ideą Kuratora Pawilonu Polskiego, prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się m.in. sztuką polską na emigracji, twórcy Zakładu Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji UMK, obecnie kierującego Katedrą Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UKM, członka Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA - jest prezentacja odbiorcy międzynarodowemu dorobku wybranych najwybitniejszych polskich artystów plastyków tworzących zarówno w powojennej Polsce, jak dzieł powstałych na emigracji, zwłaszcza tych twórców, którzy przez dziesięciolecia wyparte były w PRL-owskiej Polsce z dziejów polskiej kultury.

Patronat honorowy nad Pawilonem Polskim objął Paweł Jaworski Konsul Generalny RP w Hamburgu, a jego realizacja możliwa była dzięki pomocy A.C.O. Polska, która zapewniła transport dzieł polskich artystów z Polski.

26 wybitnych polskich artystów

Na wystawie znajdą się działa ponad 26 wybitnych polskich artystów starszego i najmłodszego pokolenia, tworzących w Polsce i poza Polską (Litwa, Ukraina, Niemcy, Liban, Francja, Wielka Brytania, USA):

 1. Abakanowicz Magdalena – Polska;
 2. Aleksandrowicz Maciej – Polska;
 3. Ambroziak Sylwester – Polska;
 4. Batory Michał – Polska/Francja;
 5. Bluj Robert – Polska/Litwa;
 6. Curyło Julia – Polska;
 7. de Weryha-Wysoczański – Polska/Germany;
 8. Golec Leszek/Czekalska Tatiana – Polska;
 9. Jackowski Michał – Polska;
 10. Kapusta Janusz – Polska/USA;
 11. Khouri Carolina – Polska
 12. Kisielewicz Justyna – Polska/USA;
 13. Kopcewicz Tomasz – Polska;
 14. Kozera Grzegorz - Polska
 15. Krok Sebastian – Polska;
 16. Kuczma Wacław – Polska;
 17. Malinowska Julita – Polska;
 18. Miller Martyna – Polska;
 19. Myronova Janina – Polska/Ukraina;
 20. Natalia LL – Polska;
 21. Patelczyk Łukasz – Polska;
 22. Paweł Wocial & Kamila Tuszyńska - Polen
 23. Rolke Tadeusz – Polska/Germany;
 24. Sobczyński Wojciech – Polska/Great Britain;
 25. Tomaszewski Lubomir – Polska/USA;
 26. Zbylut Agata – Polska

Patronat medialny nad Pawilonem Polskim
objęła Polonijna Agencja Informacyjna


PROF. ZW. DR HAB. JAN WIKTOR SIENKIEWICZ


Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz historyk sztuki, krytyk sztuki i kurator. Pionier i najwybitniejszy badacz w zakresie sztuki i kultury polskiej na emigracji po 1939 roku. Według klasyfikacji KBN, jedyny w Polsce profesor historii sztuki posiadający specjalność: polska sztuka emigracyjna w XX wieku. Kieruje unikatowym w świecie w strukturach uniwersyteckich Zakładem Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji w Katedrze Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek wielu krajowych i zagranicznych stowarzyszeń i towarzystw naukowych, w tym członek Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W styczniu 2019 roku powołany przez Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Tuż po upadku muru berlińskiego, jako pierwszy naukowiec w Polsce – wpierw w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a od 2009 roku w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – wprowadził na stałe do nauczania akademickiego zagadnienia dotyczące polskiej sztuki na emigracji po 1939 roku.

Jest autorem, współautorem i współredaktorem ponad 200 publikacji, w tym ponad 30 książek dotyczących kultury artystycznej w obrębie polskiej i europejskiej sztuki nowoczesnej a szczególnie polskiej plastyki i polskiego życia artystycznego poza Polską w XX i XXI wieku. Najważniejsze to: Marian Bohusz-Szyszko 1901-1995. Życie i twórczość, Lublin 1995; Polskie galerie sztuki w Londynie w drugiej połowie XX wieku, Londyn-Lublin 2003; Wojciech Falkowski. Paintings, Lublin 2005, Halima Nałęcz, Toruń 2007, Ryszard Demel. W drodze do tajemnicy światła/exploring the mysteries of light, Toruń 2010; Sztuka w poczekalni. Studia z dziejów plastyki polskiej na emigracji 1939-1989, Toruń 2012, Artyści Andersa. Continuità e novità, Warszawa-Toruń 2013 (II wyd. 2014, III wyd. 2016); Artyści Andersa. Uratowani z „nieludzkiej ziemi”, Warszawa-Londyn 2017; Art of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland & Republic of Ireland in 20th–21st Centuries and Polish–British & Irish Art Relation, Toruń 2015; Paris et les artistes polonais / Paris and the Polish Artists 1945–1989, Toruń 2018. Celem większości opracowań autorstwa Jan Wiktora Sienkiewicza jest przywrócenie polskiej XX-wiecznej historii sztuki dokonań artystycznych polskich plastyków tworzących na emigracji, a także określenie ich roli i udziału we współtworzeniu kultury krajów osiedlenia. Za wybitne zasługi w badaniach i w upowszechnianiu sztuki i kultury polskiej powstałej na emigracji, w 2014 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Więcej informacji na:
www.janwiktorsienkiewicz.pl

POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '/ order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 8' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173