SWP

   Polska 2022-06-23 Czesław Klarner

23 czerwca 1957 roku w Warszawie zmarł Czesław Klarner - polski inżynier technolog, działacz gospodarczy, działacz państwowy II Rzeczypospolitej. Bliski współpracownik premiera Władysława Grabskiego.

Absolwent Petersburskiego Instytutu Technologicznego. Po odzyskaniu niepodległości w latach 1918–1920 kierownik sekcji przemysłowej w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. W latach 1920–1924 dyrektor Banku Handlowego w Warszawie. Od stycznia 1924 do maja 1925 wiceminister skarbu w rządzie Władysława Grabskiego, współtwórca programu naprawy sytuacji budżetowej kraju i reformy walutowej Grabskiego. Od maja do listopada 1925 minister przemysłu i handlu w tymże rządzie Władysława Grabskiego. Po przewrocie majowym (1926) minister skarbu w rządzie Kazimierza Bartla – do września 1926.

Członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów "Lewiatan". W latach 1928–1939 prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie, w latach 1929–1939 przewodniczący Związku Izb Przemysłowo-Handlowych RP. Wiceprezes i prezes kilku największych przedsiębiorstw metalurgicznych w Polsce. W latach 1938–1939 senator V kadencji, mianowany przez prezydenta Ignacy Mościckiego.

Po agresji Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 pozostał w kraju pod okupacją niemiecką. W czasie wojny kierował (do 1944) departamentem skarbu (budżetowym) Delegatury Rządu RP na Kraj.

Po wojnie członek RN Odbudowy Stolicy oraz prezes Stołecznego Komitetu Odbudowy Warszawy. Czesław Klarner zmarł 23 czerwca 1957 i został pochowany na warszawskich Powązkach.


CZESŁAW KLARNER w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652825 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów