SWP

   Litwa 2022-05-24 Wiosenne sprzątanie Nowej Rossy

Z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR) w sobotę, 21 maja 2022 r., odbyło się wiosenne sprzątanie Nowej Rossy. Przez ponad trzy godziny II Sekretarz Wydziału Polityczno-Ekonomicznego z Ambasady RP w Wilnie p. Daniel Słupek, uchodźca wojenny z Winnicy (Ukrainy), doktorant w dyscyplinie językoznawstwo mgr Olena Havryliuk, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, członkowie Komitetu (Dariusz Żybort, Adam Błaszkiewicz, Irmina Kalimbet, Dariusz Lewicki) oraz aktywni wilnianie, oczyszczali miejsca pochówków z porastających je krzewów i chwastów.

„W odróżnieniu od Starej Rossy, ta część cmentarza, jest bardzo zaniedbana, porośnięta a Samorząd Miasta Wilna, w gestii którego znajduje się nekropolia, nie troszczy się o nią należycie” – mówi Dariusz Lewicki, członek SKOnSR.

Akcja, która po raz pierwszy została zorganizowana w ubiegłym roku, zostanie powtórzona za tydzień. Nowa część cmentarza jest młodsza od tej starszej o 50 lat. Jest mniejsza, (całość stanowi 10.8 ha), pomniki nagrobne są mniej okazałe, a osoby, które tu spoczywają to byli przeważnie zwykli mieszkańcy dawnego Wilna.

APEL Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą
- SZANOWNI WILEŃSCY DZIENNIKARZE,

spędzacie dużą część każdego dnia w pogoni za intrygującymi tematami, wydarzeniami i ludźmi, na ogół żyjecie podobnie, jak pracujecie – z pełnym zaangażowaniem. Wiedząc Waszą obowiązkowość, cierpliwość i determinację, po raz pierwszy zdecydowaliśmy zwrócić się do Was uprzejmie z kuszącą propozycją o pomoc i wsparcie podczas sprzątania historycznej nekropolii na Nowej Rossie. Na przestrzeni wielu lat zabytkowym cmentarzem opiekują się wileńscy lekarze, nauczyciele, uczniowie i studenci, harcerze oraz pojedyncze organizacje. Wierzymy, że nasz apel dotrze także do Was, a liczny udział twórców przekazu medialnego skutecznie przyczyni się do społeczno-patriotycznej akcji na rzecz naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Drugi etap wiosennego sprzątania cmentarza na Nowej Rossie odbędzie się 28 maja (w sobotę). Zbiórka o godz. 11.00 na parkingu przy Nowej Rossie. Mile widziane rękawice, narzędzia do pracy (piły benzynowe, sekatory do cięcia gałęzi, duże worki na śmieci).

FB, Tekst - Aleksandra Akińczo, fot. Waldemar Dowejko


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652558 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów