SWP

   Kazachstan 2022-05-24 Długo wyczekiwana majówka

Według słowników języka polskiego „majówka” to wycieczka za miasto. To także piknik lub po prostu spotkanie rodzinne i towarzyskie w plenerze, czyli na świeżym powietrzu. Majówka ma dla Polaków, zwłaszcza tych mieszkających poza granicami Kraju, dodatkowo charakter narodowy i patriotyczny. Wszak na początek maja przypadają jedne z najważniejszych polskich świąt: Dzień Polonii i Flagi RP oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Tradycja organizowania majówek jest od wielu lat znana i pielęgnowana wśród Polonii ałmatyńskiej. Od wielu lat inicjatorem i organizatorem majówkowych spotkań w obwodzie ałmatyńskim jest Konsulat Generalny RP w Ałmaty. Z powodów pandemicznych majówki nie odbyły się w 2020 i 2021 roku. Z tym większą radością została przyjęta wiadomość, że tegoroczna majówka dojdzie – wreszcie! – do skutku.

22 maja w godzinach porannych pracownicy ałmatyńskiego Konsulatu z nowym Konsulem Generalnym panem Józefem Tymanowskim na czele, członkowie Centrum Kultury Polskiej „Więź”, dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia języka polskiego, nauczyciele i rodzice wyruszyli do Kapszagaju (Kunajewa) na długo oczekiwany piknik.

Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa, w którym nie zabrakło nawiązania do majowych tradycji patriotycznych, odprawionego przez księdza Artura Zarasia. Po mszy przyszedł czas na biesiadę, zabawę i gry sportowe w jednym z miejscowych ośrodków wypoczynkowych pięknie usytuowanym nad Kapszagajskim Jeziorem. Na stole królował tradycyjny polski bigos, a w ciekawym i bogatym programie artystycznym znalazło się miejsce na polskie piosenki wykonywane przez uczestników Konkursu Poezji Śpiewanej „Wierzby są wszędzie wierzbami” oraz księdza Artura.

Majówkowa niedziela upłynęła w wyjątkowo dobrych nastrojach i, co bardzo ważne, przy bezdeszczowej pogodzie. Gospodarzowi tegorocznej majówki, przygotowanej z artystycznym i kulinarnym rozmachem – księdzu Arturowi oraz jej organizatorowi – Konsulatowi Generalnemu RP w Ałmaty należą się słowa uznania i przede wszystkim wielkiej wdzięczności!


Lucyna Ejma
Piotr Boroń


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ałmatyńskie Centrum Kultury Polskiej "Więź"Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652833 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów