SWP

   Nowa Zelandia 2022-05-24 W Christchurch pobiegli dla Wyklętych

21-go maja, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów na Wyspę Południową oraz Stowarzyszenie Polaków w Christchurch zorganizowały kolejną już odsłonę Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" oraz patriotyczne spotkanie polonijne w ramach którego, włączając się w obchody "Dni Rotmistrza Pileckiego" wykonano na plaży duży napis "PILECKI".

W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 80 osób, a specjalnymi gośćmi byli Konsul Honorowy Pani Winsome Dormer, przedstawiciel Ambasady RP w Wellington - Pan Konsul Maksymilian Zych oraz "Dzieci z Pahiatua" Pani Alina Zioło i Pan Kazimierz Zając.


PAI


Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego i ogłoszenia symbolicznej minuty ciszy za poległych Żołnierzy Wyklętych i Bohaterów Niezłomnych oraz wszystkie pozostałe ofiary komunistycznego terroru, w tym Polskich Zesłańców – „Dzieci z Pahiatua” i Ich Rodzin. Następnie glos zabrał Pan Konsul Maksymilian Zych, potem przedstawiona została sylwetka Bohatera biegu - Pani Major Marii Mireckiej-Loryś i odczytano przesłany z Polski specjalnie na ta okazję list Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą - Pana Jana Dziedziczaka.

Bieg odbył się przy pięknej pogodzie na tradycyjnym dystansie 1963 metrów.

Organizatorzy przekazali podziękowania Panu Ministrowi Janowi Dziedziczakowi, Panu Prezesowi Adamowi Gajkowskiemu (Nasza Polonia, Australia) , Ambasadzie RP w Wellington oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za okazane wsparcie i pomoc przy realizacji tego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim jego Uczestnikom i do zobaczenia za rok.


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI
SPK - South Island Branch, New ZealandKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652814 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów