SWP

   Węgry 2022-05-24 W Budapeszcie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza

24 maja w III dzielnicy Budapesztu z pomysłu byłego ambasadora Polski na Węgrzech prof. Jerzego Snopka we współpracy z Samorządem Dzielnicowym III dzielnicy (Óbuda Békásmegyer) i miejscowym Samorządem Polskim, odsłonięty został pomnik Adama Mickiewicza.

W uroczystości uczestniczył burmistrz dzielnicy dr László Kiss, a uroczyste przemówienie wygłosił historyk literatury, b. ambasador prof. Jerzy Snopek.

Ambasadę Polską reprezentowała kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa oraz Marcin Bobiński I sekretarz. Obecny był Richárd Tircsi dyrektor departamentu ds. narodowościowych w kancelarii wicepremiera Węgier i wicedyrektor Instytutu Polskiego Dominika Teske. Przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych z Budapesztu i Győr oraz samorządów polskich z Marią Felföldi (przewodnicząca OSP na Węgrzech) i Korinną Wesolowski (przewodnicząca SP III dzielnicy) na czele. Obecna była dyrektor POKO Z. Monika Molnárné Sagun, a także autorka rzeźby węgierska artystka Emese Gábor.

Pomnik znajduje się w parku imienia Adama Mickiewicza w Rómafűrdő.


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Głos Polonii / fot. Z. M. Molnárné SagunKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652491 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów