SWP

   W. Brytania 2022-05-24 Ogromny polonijny sukces w Gloucester!

Największe obchody Dni Dziedzictwa Polskiego odbyły się w Gloucester. Centrum miasta ponownie było biało-czerwone, a nowo wyremontowany plac Kings Square w czasie całodniowych obchodów odwiedziło ponad siedem tysięcy uczestników.

Festiwal otwarty został przez burmistrza Gloucester Cllr Collette Finnegan. Tradycyjnie już brytyjska orkiestra dęta Gloucester Excelsior Band odegrała hymny państwowe.

Na scenie pojawili się między innymi Konsul Tomasz Balcerowski, Attache Obrony Płk Mieczysław Malec, Członek Parlamentu Richard Graham, Komisarz Policji hrabstwa Gloucestershire Chris Nelson, przedstawiciele lokalnych władz miasta i hrabstwa Cllr Richard Cook i Cllr Mark Hawthorne, Dyrektor Akademii Polskiej Maciej Stanke oraz Prezes Polish Association Gloucestershire Cllr Jaro Kubaszczyk.

Bogaty program artystyczny ukazał szeroki wachlarz polskiej kultury. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Szarotka, Zespołu ludowego Wieśniacy, lokalnej scholi parafialnej oraz uczniów Akademii Polskiej.

Fani mocnego brzmienia mogli czuć się usatysfakcjonowani koncertem zespołu Ebola.

Polskie dziedzictwo to także braterstwo i solidarność. Organizatorzy zaprosili do aktywnego udziału społeczność Ukraińską oraz Brytyjską. Przepiękny występ Ukraińskiego chóru oraz zespołu tanecznego na długo zapadł w pamięci widzów. Swój talent zaprezentowali również młodzi brytyjscy artyści z lokalnej muzycznej fundacji The Music Works.


PAI


Festiwal dopełniały stoiska wystawowe prezentujące to co najlepsze w lokalnej społeczności. Największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja przygotowana przez organizację Laguna Spitfire Legacy oraz stoisko gastronomiczne serwujące tradycyjne polskie specjały – kiełbasę z grilla, bigos, pierogi oraz polskie piwo. Wśród wystawców nie zabrakło lokalnych polskich przedsiębiorców i artystów.

Prezes fundacji Polish Association Gloucestershire, Jaro Kubaszczyk powiedział:

„Jestem niezwykle dumny, że po trzech trudnych latach mogliśmy znów razem świętować Dni Dziedzictwa Polskiego, zwłaszcza w tak piękny i słoneczny dzień. W tym roku postanowiliśmy wyjść poza schemat i zaprosić do aktywnego udziału inne społeczności, aby pokazać naszą otwartość i jeszcze bardziej scalać więzi społeczne. Musimy pamiętać, że jednym z głównych celów tego projektu, zainaugurowanego w 2017 przez Profesora Arkadego Rzegockiego, jest przede wszystkim ukazanie naszej pięknej kultury szerszej społeczności. Staraliśmy się, aby festiwal był jak najbardziej przyjazny i dostępny dla wszystkich, większość materiałów prasowych oraz samo wydarzenie było w języku angielskim, ogromne uznanie należy się tutaj Marcinowi i Ani z PRS24, za perfekcyjne prowadzenie festiwalu. Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim wolontariuszom, artystom, wystawcom, a przede wszystkim gościom, którzy tak tłumnie zaszczycili nas swoją obecnością.”

Dzień Dziedzictwa Polskiego w Gloucester sfinansowany został z środków Gloucestershire County Council, Ambasady Polskiej, firmy BorgWarner Stonehouse, sieci sklepów Biedronki, Gloucester BID oraz Gloucester City Council. Partnerami wydarzenia było PRS24 Polskie Radio Swindon oraz portal Britishpoles.

Photo credits: Magda Kwapisz Photography


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAIKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652429 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów