SWP

   Czechy 2022-06-14 NAGRODY MIASTA DLA POLSKICH DZIAŁACZY

Jedno stowarzyszenie oraz dziesięć osobistości działających na polu kultury i sztuki otrzymało w piątek nagrody Miasta Karwiny. W sali frysztackiego zamku laureatom wręczyli je prezydent miasta Jan Wolf i jego zastępca Andrzej Bizoń. Wśród odznaczonych znalazło się wielu polskich działaczy – pracownica Biblioteki Regionalnej w Karwinie Marta Orszulik, Miejscowe Koło PZKO w Karwinie-Raju i troje jego członków.

Martę Orszulik nominowała do nagrody Biblioteka Regionalna w Karwinie, z którą laureatka związana jest od 40 lat. Obecnie pracuje w Oddziale Literatury Polskiej biblioteki, gdzie prowadzi m.in. lekcje biblioteczne, biesiady literackie i wiele innych przedsięwzięć. Nominację MK PZKO w Karwinie-Raju zgłosił miejski Wydział Szkolnictwa i Kultury. Koło obchodzi bowiem w tym roku jubileusz 75-lecia założenia. Z tej okazji doceniono jego działalność, która tkwi w organizowaniu koncertów, wystaw, prelekcji i wielu imprez towarzyskich. Ma również własny chór mieszany, klub kobiet i klub seniora.

MK PZKO w Raju znalazło się nie tylko wśród nagrodzonych, ale samo zaproponowało trzy nominacje indywidualne. Wszystkie zostały przyjęte, w związku z czym osobiste odznaczenia otrzymało troje zasłużonych członków – Renata Siwek, która angażuje się w działalność koła już od pół wieku, Maria Švecowa, która od 45 lat śpiewa w chórze „Dźwięk”, oraz Eugeniusz Monczka, wieloletni działacz PZKO oraz członek „Beskidu Śląskiego”.

– Cieszymy się, że zarówno ta praca, która jest widoczna, jak i ta, która jest niewidoczna, zostały docenione. Chociaż dwa lata pandemii koronawirusa nie sprzyjały działaniom na polu kultury, nasze koło pozostało aktywne. Cieszymy się również z indywidualnych nagród, bo nasi członkowie, którzy je otrzymali, z pewnością na nie zasłużyli i ofiarnie na nie zapracowali – podsumowała prezes MK PZKO w Karwinie-Raju Ksenia Stuchlik.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Głos - Gazeta Polaków w RCKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652572 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów