SWP

   Ukraina 2022-06-16     SERWIS SPECJALNY PAI Europejscy przywódcy w Kijowie

Rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji, premierem Włoch oraz prezydentem Rumunii dobiegły końca. "Ukraina ma mocne poparcie koalicji międzynarodowej" - zaznaczył szef gabinetu ukraińskiego przywódcy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.. Wcześniej europejscy liderzy odwiedzili Irpień miasto zniszczone przez rosyjską wojnę. "To bohaterskie miasto, naznaczone piętnem barbarzyństwa. Tu popełniono zbrodnie wojenne, dokonano masakry. Francja od pierwszego dnia stoi po stronie Ukrainy" — mówił prezydent Macron. Czterej europejscy przywódcy zostali oprowadzeni po ruinach przez pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej Ołeksija Czernyszowa.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję dpa, zwrócił uwagę, że całe miasto zostało zniszczone, choć nie było w nim celów wojskowych. "To dużo mówi o brutalności rosyjskiej agresji, której celem jest po prostu zniszczenie i podbój" - oświadczył Scholz, dodając, że Irpień jest bardzo ważnym sygnałem, że coś trzeba zrobić. "To straszna wojna. Rosja prowadzi ją z ogromną brutalnością, nie zwracając uwagi na ludzkie życie. To musi się wreszcie skończyć"

"Świat jest po waszej stronie" - powiedział przedstawicielom władz Irpienia na Ukrainie premier Włoch Mario Draghi stojąc przed zbombardowanymi przez Rosjan budynkami.

W Kijowie zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza, wkrótce po tym, jak do ukraińskiej stolicy przybyli z wizytą prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier włoskiego rządu Mario Draghi.

Na granicy polsko-ukraińskiej

z Ukrainy do Polski wjechały ponad 24 tysiące osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 25 tysięcy osób - podała Straż Graniczna. Od dnia ataku Rosji na Ukrainę SG odnotowała ponad 4 mln przyjazdów do Polski i ponad 2 mln wyjazdów na Ukrainę. Straż Graniczna kolejny raz odnotowała w ciągu dnia więcej wyjazdów na Ukrainę, niż przyjazdów do Polski.

Perspektywy przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE były tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premier Danii Mette Frederiksen - poinformował szef BPM Jakub Kumoch. Podkreślił, że Polska, Słowacja i inne kraje regionu prowadzą akcję na rzecz poparcia Ukrainy.

Wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, komentując słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, nawołującego do rozmów ukraińsko-rosyjskich. "Bez wątpienia należy wyrazić satysfakcję, że w czwartym miesiącu wojny ci panowie ustalili wspólną agendę i udali się do Kijowa, to w relacjach z Ukrainą jest bardzo cenne" - powiedział.

Zdjęcia: The Kyiv Independent


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543387 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów