SWP

   Słowenia 2022-06-22 Pamięć o ofiarach Mauthausen Podljubelj

11 czerwca br. w miejscowości Podljubelj obyły się obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Mauthausen Podljubelj, który funkcjonował w latach 1943 – 45 jako przymusowe miejsce pracy oraz zagłady dla więźniów systemu obozów Mauthausen, głównie Mauthausen – Gusen.

Na ponad 1000 więźniów, którzy przewinęli się przez obóz Polacy stanowili drugą po Francuzach stanowiących ok. połowy więźniów, grupę etniczną w liczbie ok. 300 osób. Od kilku lat obchody rocznicy wyzwolenia odbywają się z udziałem Prezydenta Republiki, który przywiązuje szczególną uwagę do budowania kultury pamięci wokół tego miejsca zagłady.

W trakcie uroczystości przeplatanych poezją pisaną przez więźniów obozu, a recytowaną po słoweńsku, francusku i polsku przez uczniów miejscowych szkół, głos zabrali podburmistrz gminy Tržič Dušan Bodlaj, Urška Klakočar Zupančič, Przewodnicząca Zgromadzenia Państwowego, przewodniczący Związku Bojowników za Wartości Walki o Wyzwolenie Narodowe Herman Janež, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia Amicale Mauthausen Daniel Simon, Krzysztof Olendzki, Ambasador RP w Słowenii oraz Anica Mikuš Kos, szefowa stowarzyszenia Slovenian Philantrophia.

Wszyscy mówcy odnosili się do zbrodni ludobójstwa, które zostało dokonane na miejscu budowy oraz obozu, znaczenia zachowania pamięci o ofiarach dla budowy trwałych fundamentów wolności i demokracji oraz pamięci o ofiarach, a także ludności miejscowej, która niosła pomoc więźniom.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652789 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów