SWP

   Norwegia 2022-06-23 Obchody 82. rocznicy Bitwy o Narwik

30 maja br. miały miejsce uroczyste obchody 82-giej rocznicy Bitwy o Narwik. W ich ramach złożone zostały kwiaty pod pomnikiem „ORP Grom”, pomnikiem francuskim i norweskim na Placu Weterana w Narwiku, pomnikiem polskim i brytyjskim na Forneset/Grindjord oraz odbyły się uroczystości na cmentarzach w Narwiku i Håkvik.

Uroczystość na cmentarzu w Narwiku otworzył wiceburmistrz miasta, przemówienie wygłosiła Ambasador RP w Norwegii I. Woicka – Żuławska a następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem brytyjskim, francuskim, polskim, norweskim i niemieckim.

Na cmentarzu w Håkvik miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie płyty pamiątkowej dedykowanej Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich, wspólna modlitwa celebrowana przez księdza Rafała Ochojskiego oraz złożenie wieńca pod pomnikiem polskim i kwiatów pod pomnikami francuskim i brytyjskim. Podczas lunchu w restauracji „Tǿtta” Ambasador I. Woicka – Żuławska w uznaniu zasług dla pogłębiania relacji polsko – norweskich uhonorowała Złotym Krzyżem Zasługi Panią Randi Melgaard, Kierownik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Narwik.

W uroczystościach oprócz Ambasador I. Wickiej – Żuławskiej uczestniczyli m.in. konsul RP A. Śmiałek – Grzyb, attaché obrony RP W. Torbicki, przedstawiciele władz Narwiku, reprezentanci 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz attaché obrony Francji i Wielkiej Brytanii.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652805 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów