Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" serdecznie zaprasza Polonię i Polaków zamieszkałych poza granicami ojczyzny na Światowy Kongres "Kraj – Emigracja" będący kontynuacją konferencji jaka odbyła się w Rzymie w 1990 roku pod patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, pierwszego spotkania Rodaków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zrzucenia w wyniku demokratycznych procesów jażma komunistycznej niewoli. Obecnie stojąc przed nowymi wyzwaniami zobowiązani jesteśmy do wspólnego namysłu nad przyszłością naszego kraju, roli w jego rozwoju Polaków mieszkających za granicą i form współdziałania na rzecz dobra naszego kraju.
W październiku 1990 roku, w Rzymie, pod duchowym patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało pierwsze od zakończenia II wojny światowej, oficjalne spotkanie reprezentantów całego polskiego narodu – Konferencję „Kraj – Emigracja”. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji polonijnych i polskich z 22 krajów świata oraz delegacja Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wyzwaniem, jakie stało przed uczestnikami spotkania było odbudowanie zaufania między Polską a Polonią i Polakami za granicą, zasypanie podziałów i uczynienie nas na powrót jednym narodem, prawdziwą Wspólnotą.
Konferencja zakończyła się sukcesem. Jej owoce zbieramy do dnia dzisiejszego, w niej mają źródło dzisiejsze relacje z Polonią i Polakami za granicą, wszelkie formy współpracy i rozbudowanej pomocy. Wielka w tym zasługa Ojca Świętego Jana Pawła II, który zarówno podczas tej Konferencji, jak i w trakcie licznych spotkań z Polonią na całym świecie przypominał o wartości, jaką jest Polska, o powołaniu do życia we wspólnocie, jaką jest naród.
Dzisiaj, po ponad trzech dekadach od tamtych wydarzeń, stoimy przed nowymi wyzwaniami. Zmienia się sytuacja międzynarodowa Polski i status Polaków na świecie co skłania do poważnego namysłu, do uzgodnienia wspólnych celów, które pozostając poza naturalnym, bieżącym sporem politycznym, pozwolą na budowanie bezpieczeństwa i pomyślności naszej wspólnej ojczyzny i wspólnoty Polaków na świecie.
Poza Polską obecnie żyje co najmniej 20 milionów Polaków i osób przyznających się do polskiego pochodzenia, których łączy polska kultura, język i historia. To wielki potencjał kulturowy, społeczny i gospodarczy.
Nasi rodacy, żyjący poza granicami ojczyzny, pozostają częścią narodowej wspólnoty i troska o przyszłość Polski, pozostaje także ich udziałem.
W obliczu nowych wyzwań XXI wieku, chcemy doprowadzić do ponownego spotkania i debaty reprezentantów Polonii i Polaków z zagranicy, Kościoła Katolickiego, wybitnych przedstawicieli życia publicznego oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” nad polską racją stanu, tożsamością kulturową, nad rolą Polonii i Polaków z zagranicy w budowaniu ojczyzny – bezpiecznego i przyjaznego domu, w pielęgnowaniu wspólnoty wszystkich, którzy polską kulturę, język i historię uważają za swoje.
Wspólna debata, zdefiniowanie celów i uzgodnienie środków jest niezbędne, aby obecne pokolenie Polaków sprostało wyzwaniom, jakie niosą nadchodzące czasy.
Wszyswtkich zainteresowanych uczestnictwem w Kogresie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego poniżej.
Ze względu na duże zainteresowanie liczy się kolejność zgłoszeń. Prosimy zatem nie zwlekać z podjęciem decyzji.
ZGŁOSZENIA CHĘCI UCZESTNICZENIA W KONFERENCJI
Kardynał Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Teresa Berezowska
Przewodnicząca Rady Polonii Świata
Małgorzata Kwiatkowska
Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej
Elżbieta Korowiecka
Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie
Tadeusz Pilat
Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
Frank Spula
Prezydent Kongresu Polonii Amerykańskiej
Waldemar Tomaszewski
Prezes Związku Polaków na Litwie
Janusz Tomczak
Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej
Marek Zaniewski
Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
Dariusz Piotr Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
PORTAL Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.