SWP

   Czechy


 2022-06-26 Spotkanie polonijnych lekarzy

22 czerwca do Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie zawitali goście z Ukrainy. Byli to lekarze polskiego pochodzenia, uchodźcy z Ukrainy, przebywający i pracujący obecnie w Cieszynie.

Ta kilkuosobowa grupa to członkowie aktywnie działającego przed wojną Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu (SLPPnW). Są to nie tylko specjaliści w swoich medycznych dziedzinach, ale i społecznicy, aktywni w propagowaniu polskiej kultury, historii i tradycji. Wojna nie pozwoliła im działać, pracować i żyć w swoim rodzinnym mieście Łucku na Wołyniu.

W tej sytuacji polscy dyplomaci z przyjemnością zapoznali gości z działającym w Czechach Towarzystwem Medycznym (TM).

Prezes SLPPnW, Sergiusz Prokopiuk, przygotował prezentację o działalności Stowarzyszenia i jego historii. Zwróciła uwagę opieka nad licznymi polskimi miejscami pamięci, będącą jedną z misji organizacji. Zainteresowanie czeskich lekarzy wzbudził projekt „Białe soboty” - cykliczne akcje charytatywne pomocy medycznej, udzielnej bezpłatnie przez członków SLPPnW w maleńkich miejscowościach na Wołyniu.

Wiceprezes Towarzystwa Medycznego w RC, Jan Karczmarczyk opowiedział o działalności, jednego z najstarszych medycznych stowarzyszeń polonijnych w Czechach, naświetlając przy tym aktualne problemy, z którymi borykają się dzisiaj lekarze: stres wywołany niestabilną sytuacją współczesnego świata.

Podsumowując spotkanie Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz pozytywnie oceniała szanse na współpracę przedstawicieli obu organizacji. Wyraziła nadzieje, że to spotkanie będzie impulsem do zorganizowania wspólnej konferencji medycznej, poświęconej problematyce transgranicznej współpracy w tej dziedzinie.

Obecny na spotkaniu Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok zapewnił o wsparciu współpracy transgranicznej i kulturalno-sportowej obu środowisk.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov.pl


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154