SWP

   Litwa 2022-06-27 Zabawa świętojańska w Rudominie

23 czerwca mieszkańcy Rudomina hucznie świętowali noc świętojańską. Spragnieni zabawy śpieszyli do parku, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Tegoroczną imprezą uroczyście został otworzony nowo powstały park miejski, który będzie służył mieszkańcom gminy. Od tego momentu park w Rudominie będzie tętnił gwarem i muzyką, a także będzie miejscem spędzania czasu wolnego.

W ceremonii przecięcia wstęgi, symbolu otwarcia i oddania do użytku parku miejskiego, wzięli udział mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść, starosta gminy Rudomino Józef Szatkiewicz, dyrektor Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Rudominie Wioleta Cereszka oraz przedstawicielka spółki „Nosada“ Donata Rimšelienė.

Po uroczystym otwarciu parku miejskiego przyszedł czas na zabawę. Organizatorzy imprezy przygotowali niezwykle bogaty i ciekawy program artystyczny. Świąteczny koncert rozpoczęła chluba i wspaniała wizytówka Rudominy – Kapela zespołu "Rudomianka”, która wykonała kilka piosenek ze swego bogatego repertuaru. Wszyscy byli zachwyceni fantastycznym występem solistki kapeli Gabrieli Ždanovičiūtė.

Do wspólnego tańca wszystkich zapraszał zespół taneczny „Lunar”. Publiczność świetnie się również bawiła w rytmach piosenek utalentowanej piosenkarki Justyny Palkiewicz. Kolejną gwiazdą wieczoru, prawdziwą muzyczną bombą i rozkoszą był gość z Polski - „Racisova”. „Racisova”, a tak naprawdę Katarzyna Racis, na rynku disco polo pojawiła się niecały rok temu. Uzdolniona artystka ma nieziemski wokal, który zyskał wielu zwolenników. Nic dziwnego, bo utwory w wykonaniu Katarzyny są bardzo dopracowane pod względem wokalnym, jak i technicznym. Na scenie w Rudominie „Racisova” zaśpiewała największe swoje przeboje. Hity Racisovej tego wieczoru śpiewało całe Rudomino.

Program artystyczny kontynuował znany na Litwie piosenkarz Igoris Jarmolenka. Takie przeboje tego piosenkarza, jak: „Dėl tavęs“, „Su ja kaifuoju“ i inne śpiewa cała Litwa. W noc świętojańską zaś rozbrzmiewały w Rudominie.

Co się działo na scenie potem, przeszło najśmielsze oczekiwania. Na scenie odbyła się fenomenalna uczta muzyczna z pełną interakcją. Otóż do Rudomina na Święto Jana zawitał dobrze wszystkim znany Ivan Komarenko.

W ten magiczny wieczór nie zapomniano o Janach, Janinach, Iwanach, którym szczególna uwaga się należała. Wszystkich obecnych na święcie solenizantów zaproszono na scenę, gdzie wręczono im dębowe wieńce jako symbol zdrowia, siły i szczęścia. Następnie Janiny i Janowie zostali zaproszeni do odtańczenia lambady.

Goście święta mogli nie tylko oglądać koncert, śpiewać i tańczyć wraz z artystami, lecz także wypróbować swoich sił w przeróżnych zawodach sportowych. Na smakoszy zaś czekały pyszne dania kuchni polowej. Nie mogło też zabraknąć kiermaszu świątecznego, gdzie goście mogli znaleźć mnóstwo słodyczy, wyrobów ludowych i wiele innych ciekawych rzeczy. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach święta. Organizatorzy przyszykowali wiele ciekawych zabaw dla dzieci.

Najpiękniejsze letnie święto ma stare tradycje. Jedną z nich było wyplatanie wianków i następnie puszczanie ich wraz z nurtem rzeki. Dawniej niezamężne dziewczęta, ubrane w białe lniane ubrania, wieczorem szły na łąki, aby przy śpiewie wić wieńce świętojańskie, a następnie rzucić na wodę, by wywróżyć sobie przyszłość. Organizatorzy imprezy świętojańskiej w Rudominie postanowili przypomnieć tę piękną tradycję i zaprosili wszystkie młode dziewczyny i inne uczestniczki do wspólnego wicia wianków. Można to było zrobić w namiocie Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Rudominie.

Klimatu imprezie dodało uroczyste zapalenie ogniska. Nie mogło też zabraknąć fajerwerków. A na najbardziej wytrwałych czekała dyskoteka. O prawdziwą fiestę muzyczną zadbał DJ Spektras. Stworzył niezapomnianą atmosferę. Tłum szalał w tańcu aż do białego rana.

Na uroczystość Jana do Rudomina przybyli także dostojni goście: posłowie na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia AWPL-ZChR Rita Tamašunienė i Czesław Olszewski, radny rejonu wileńskiego Edmund Szot, kierownik Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego Zofia Siegień, przewodnicząca Lokalnej Grupy Działania Rejonu Wileńskiego Violeta Jankauskienė, prezes Wspólnoty Gminy Rudomino Władysław Kaczanowski i inni.

Mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść w swoim przemówieniu cieszyła się, że Rudomino się odnawia, pięknieje. Wyraziła radość z powodu tego, że tu odbywają się wspaniałe imprezy. A to jest zasługą Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Rudominie na czele z Wioletą Cereszką. Składając życzenia wszystkim Janom, Janinom Maria Rekść powiedziała: „Życzę, abyście przez całe życie szukali kwiatu paproci. Warto szukać swego szczęścia. Kto szuka, ten znajduje. Życzę dobrego zdrowia, pokoju w sercach, w rodzinach, na świecie. Niech miną złe czasy, a nastanie szczęśliwe życie”.

Z kolei dyrektor Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Rudominie Wioleta Cereszka powiedziała: „Cieszymy się, że święto Jana powróciło do Rudomina. Mamy piękny park, a w nim wspaniałe święto. Bawmy się wszyscy razem w Rudominie”.

Nie byłoby tego wspaniałego święta, gdyby nie wsparli je finansowo partnerzy. Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc władzom Samorządu Rejonu Wileńskiego, a także partnerom medialnym - L24 i „Tygodnikowi Wileńszczyzny”. Szczere podziękowanie należy się również pracownikom WOK w Rudominie, administratorom oraz pracownikom filii WOK w Rudominie za ogromną pracę włożoną w zorganizowanie tak wspaniałego święta.


Andrzej Aszkiełowicz


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Samorząd Rejonu WileńskiegoNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771700 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów