SWP

   W. Brytania 2022-07-05     SERWIS SPECJALNY PAI 29. sesja zgromadzenia parlamentarnego OBWE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udał się do Birmingham, gdzie bierze udział w 29. dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Szef polskiej dyplomacji w tym roku pełni funkcję Przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Szef resortu otworzył sesję Komitetu do spraw Politycznych i Bezpieczeństwa, która jest poświęcona agresji Rosji na Ukrainę i kryzysowi humanitarnemu.
– Świat znajduje się w jednym z decydujących momentów swojej historii. Bardziej niż kiedykolwiek parlamentarzyści stają w obliczu niepewności co do przyszłości, która będzie definiowana albo przez naszą zdolność do kierowania się uniwersalnymi zasadami, albo przez kaprysy potężniejszych sił – powiedział minister Rau.

Minister Rau podczas wizyty w Birmingham spotkał się z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Margaretą Cederfelt oraz polskimi parlamentarzystami. W rozmowie potwierdził, że współpraca parlamentarna jest istotnym elementem działalności organizacji, a jej aktywność związana z promowaniem dialogu, wzmacnianiem multilateralizmu ma obecnie znaczenie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE powstało w 1992 roku. Jego członkami są parlamentarzyści państw członkowskich. Główne zadania zgromadzenia to ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim.

29. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE rozpoczęła się w sobotę i potrwa do środy (6 lipca).


Tekst i zdjęcia: Marcin Libera


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543474 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów