SWP

   Japonia 2022-07-06     SERWIS SPECJALNY PAI Koncert na rzecz Ukrainy na Tokijskim Uniwersytecie Muzycznym

3 lipca odbył się kolejny w Tokio koncert charytatywny dla Ukrainy, zorganizowany z inicjatywy burmistrza dzielnicy Meguro – Eiji Aoki we współpracy z Tokijskim Uniwersytetem Muzycznym (TCM) oraz Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Tokio.

Koncert został zainaugurowany przez wystąpienia burmistrza Eiji Aoki, dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszuli Osmyckiej oraz przedstawicielki Ambasady Ukrainy w Japonii Yuliyi Zamorskiej.

W koncercie wzięli udział artyści z Ukrainy: znakomita śpiewaczka operowa Oksana Stepanyuk, Polski: pianista Michał Sobkowiak oraz z Japonii: pianistki - Yuka Satomi i Ayane Tsuno oraz saksofonista Kenta Igarashi). Niezwykle wzruszający był również występ japońskiego chóru dziecięcego „Klub Ziemi - Kosmos”, w programie którego znalazły się utwory o pokoju na świecie.

W holu TCM wystawiona została miniatura muralu „Rękawiczka”, wykonana przez japońskiego artystę Kensuke Miyazaki z pomocą publiczności podczas Festiwalu Polskiego w Tokio, 18.06. W 2017 r. artysta namalował na ścianie budynku szkolnego w Mariupolu mural nawiązujący do popularnej ukraińskiej bajki. Podczas wojny w Ukrainie budynek został zbombardowany. Instytut Polski w Tokio zaprosił pana Miyazaki na Festiwal Polski w Tokio, by opowiedział tę historię i odtworzył z pomocą publiczności miniaturę muralu.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób, w tym uchodźcy z Ukrainy mieszkający w dzielnicy Meguro. Pieniądze zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz Ukrainy.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Instytut Polski w Tokio
Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Maciej KomorowskiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543358 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów