SWP

   Uzbekistan 2022-07-13 Samarkanda. Uchylając zasłonę czasu

Turkusowe kopuły meczetów, karawan-saraje ozdobione kafelkami i ażurowymi ścianami: Samarkanda przypomina muzeum pod gołym niebem.

Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miasta Taszkent grupa młodzieży Stowarzyszenia „Polska Klasa” miała okazję poznać to wielkie dziedzictwo Wschodu. Jak niesamowite to miejsce opowiadają sami uczestnicy:

Słuchając niesamowitych opowieści o Samarkandzie, wydawało się, że przed nami pojawiły się obrazy wydarzeń z odległych lat: kiedy władcą wielkiego państwa był Amir Timur; kiedy armia Czyngis-chana dokonywała podbojów; kiedy ludzie podziwiali piękno ogromnego gwiaździstego nieba myśląc o strukturze wszechświata i dokonując odkryć naukowych; kiedy powstały legendy, które przetrwały do dziś.

A oto jedna z takich legend:

Amir Timur przed kolejną wałką wezwał swojego kucharza i kazał mu wymyślić takie danie, aby żołnierze mogli zaspokoić głód niewielką porcją, a po długim czasie obejść się bez jedzenia i wody.
Kucharz długo myślał i wymyślił gotowanie ryżu z marchewką i mięsem. Wydawali to danie bez mieszania, kładąc je na dużym talerzu warstwami: pierwsza warstwa to ryż, potem marchewka, a na samym końcu mięso. Danie tak bardzo spodobało się Amirowi Timurowi, że nakazał dostarczyć je do innych miast. Tym daniem był pilaw.
Interesującym faktem jest to, że podczas podróży pilaw stygł i aby go podgrzać, trzeba było go wymieszać. Dlatego w innych miastach próbowali dokładnie zmieszanego pilawu i tam uważają, że tak powinno być.
Dlatego Samarkandczycy będą obrażani, jeśli otrzymają mieszany pilaw – oznacza to, że pilaw jest nieświeży.

Dowiedzieliśmy się również, że przyjmując gości, ustawiając bogaty stół z różnymi potrawami, zgodnie z tradycją ten ostatni podaje pilaw, i jest on ostatnim daniem każdej uczty. Jeśli pilaw został podany, znaczy to, że wkrótce czas wrócić do domu. Tak też się stało: po spróbowaniu prawdziwego pilawu samarkandzkiego wyruszyliśmy w drogę powrotną!


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771824 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów