SWP

   Australia 2022-07-23 Lipcowe spotkanie poetyckie

W Polskiej Bibliotece w Brisbane, w małej grupie sześciu pań miło upłynęło lipcowe spotkanie miłośniczek poezji. Oto relacja:

Malgorzata Podgorska bardzo ciekawie przygotowała dla nas pogadankę na temat amerykańskiej poetki Mary Oliver (1935 – 2019). Przeczytała również kilka jej wierszy po angielsku oraz polskie tłumaczenia. Poetka czerpała natchnienie z natury, jako że jej pasją życiową były samotne spacery, z dala od cywilizacji. Wydała wiele tomików poezji. Pisała prostym, zrozumiałym językiem, z przesłaniem do człowieka, stąd ich poczytność. W 1984 roku Mary Oliver otrzymała za swoją twórczość prestiżową nagrodę Pulitzera, a w 2007 roku The New York Times określił ją jako „zdecydowanie najlepiej sprzedającą się poetkę tego kraju”.

Stwierdziłyśmy, że w Internecie jest bardzo mało polskich przekładów wierszy tej poetki, a więc czekamy na jakiś tomik z poezją Mary Oliver - w języku polskim, lub dwujęzyczny.

W drugiej części spotkania każda z nas przeczytała wybrany przez siebie wiersz i opowiedziała połączoną z nim historię zaczerpniętą z życia. Był to bardzo ciekawy koncept różnorodnego podejścia do poezji – czasem zabawny, czasem poważny, innym razem filozoficzny, lub zilustrowany zdjęciami z rodzinnego archiwum.

Na następne spotkanie poetyckie, które odbędzie się we czwartek, 25 sierpnia o godzinie 11:00, zaplanowałyśmy temat – rzekę: „Miłość w poezji”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Maria Agoston
Polska Biblioteka w Brisbane


PAIPAIPAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Polska Biblioteka w BrisbaneNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771789 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów