SWP

   Australia 2022-07-25 Pożegnalny wieczór z ambasadorem M. Kołodziejskim

W sobotę 16 lipca 2022 roku odbyło się w konsulacie RP w Sydney pożegnanie ambasadora RP Michała Kołodziejskiego z tutejszą Polonią.

Wśród gości honorowych poseł federalny Jason Falinski i czwórka posłów stanowych: David Clarke, Robert Borsak, Stephen Bali i Mark Banasiak, a także konsul generalny RP na Nowej Gwinei i Papui Fr Jan Czuba. Z Brisbane przybyła na tę okazję honorowa konsul RP w Qld pani Teresa Lauf z rodziną. Kapłani, filmowcy, artyści, działacze. W roli mistrza ceremonii tradycyjnie Marta Kieć-Gubała - filar konsulatu, od lat będąca asystentką kolejnych konsulów, a przede wszystkim znakomita aktorka.


PAI

B. poseł federalny Jason Falinski


Jako pierwsza zabrała głos konsul generalna dr Monika Kończyk. Stwierdziła, że przywilejem była dla niej praca z kimś tak zdolnym i doświadczonym. Wspominała wiele wydarzeń minionych 6 lat, w tym aktualny jubileusz 50-lecia stosunków dyplomatycznych między Polska a Australią; z tej okazji pan ambasador z panią konsul zaproszeni byli niedawno na uroczysty lunch przez szefa stanowej Legislative Council, Hon. Matthew Mason-Coxa.

Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska wygłosiła przemówienie stanowiące dość szczegółowe podsumowanie wspólnych działań RN i Ambasady. Przypomniała, że pierwszy raz spotkała Pana Kołodziejskiego (listopad 2016 r.) jeszcze jako Dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ w czasie jego wizyty w Sydney, tu bowiem w konsulacie odbyło się inauguracyjne spotkanie Australijskiego Komitetu Obchodów Roku Kościuszki.


PAI

Szefowa Lajkonika z posłem stanowym Markiem Banasiakiem MLC


Ambasador Kołodziejski rozpoczął swoją misję dyplomatyczną w Canberze w roku 2017. Prezes Kwiatkowska wspomina różne wydarzenia wspólnie z nim organizowane: koncerty z okazji Stulecia Niepodległości z pamiętnym koncertem w sydnejskim ratuszu; wizytę prezydenta RP, czasy pożarów i pandemii, 50-lecia stosunków dyplomatycznych miedzy Polską i Australią, wspólnie opracowaną książeczkę „Polish-Australian Connections”, coroczne Biegi Niepodległości, a ostatnio imprezy nieopodal Góry Kościuszki w Geehi, gdzie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe.


PAI

Fr Jan Czuba, konsul honorowy RP na Nowej Gwinei


Z kolei na scenie pojawia się poseł federalny Jason Falinski, który 6 lat temu założył w parlamencie federalnym Koło Przyjaciół Polski. Wspomina, że nie było wtedy łatwo znaleźć posłów zainteresowanych sprawami Polski, ale dzięki działaniom ambasadora Kołodziejskiego dużo się w tej sprawie zmieniło („dzisiaj każdy poseł chciałby być Polakiem”). Falinski wespół z Kołodziejskim są autorami dwóch uchwał parlamentarnych (motions), które zasadniczo zmieniły nastawienie Canberry do spraw polskich.

Pierwszą była uchwała z okazji Roku Kościuszki (2017), składająca hołd Kościuszce za jego wkład w dziedzictwo kulturowe Polski, Australii, a także Ameryki. Jak z uśmiechem na twarzy wspomina Falinski, w czasie pamiętnego przemówienia w parlamencie trzy razy wymawiał nazwisko Kościuszki, ale za każdym razem z wrażenia czynił to inaczej.


PAI

Poseł stanowy Stephen Bali, MP z ambasadorem Kołodziejskim


Druga uchwała to z okazji 50-lecia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. „To ważny temat i myślę, że Michał czuje się bardzo dumny ze swych osiągnięć, uświadomił nam bowiem, jak bardzo nie do przecenienia jest obecna pozycja Polski, jak bardzo ostatnio wzrosło jej znaczenie.” Na zakończenie Falinski z żalem przyznał, iż po 6 latach przyjaźni z amb. Kołodziejskim jego polszczyzna jest nadal na kiepskim poziomie, ale solennie obiecywał, że będzie się uczył, a swoje postępy w nauce będzie prezentował podczas spotkań na zoomie.


PAI

Pan Ambasador z gwiazdą Lajkonika, Abigail Latecką


Na uroczystość pożegnania przyleciał z Moresby nasz konsul honorowy w Papua i Nowej Gwinei fr Jan Czuba. Zaświadczył, że ambasador Kołodziejski doprowadził do istotnego zbliżenia między Polakami, a Nowogwinejczykami i że odegrał ważną rolę w budowaniu systemu edukacyjnego na Nowej Gwinei, a przede wszystkim spowodował, że Nowogwinejczycy studiują w Polsce; robią tam magisteria i doktoraty, a po powrocie są prawdziwymi ambasadorami Polski i polskich wartości. Fr Czuba wyraził żal z powodu zakończonej misji ambasadora, ale wyraził nadzieję, że z dyplomatą mającym tak dobre rozeznanie w tym regionie świata, a przechodzącym do pracy w centrali MSZ można mieć pewność, że sprawy Nowej Gwinei, Wysp Solomona i całej Oceanii nie będą zapomniane ani zaniedbane. Kończąc na wesołą nutę Fr Czuba oświadczył, że planował o wiele dłuższe przemówienie, ale już kończy, żeby się nie spóźnić na samolot.


PAI

Ambasador gawędzi z Księżmi Chrystusowcami Tadeuszem Przybylakiem i Arturem Boturem


Na scenie pojawia się bohater wieczoru – Michał Kołodziejski, który zaczyna od słów: „A ja się nie spieszę. Mam tu dobraną grupę ludzi, których dobrze znam i bardzo szanuję, bo właśnie z nimi często współpracowałem, cieszę się, że mogę przed wyjazdem spotkać się, podziękować i pożegnać.” Wspomniał, że z jego perspektywy praca w dyplomacji to team work, że czuje się kółkiem w większej maszynie, że jego zadaniem jest inspirować, inicjować i wspierać takie działania, które przyniosą obustronne korzyści, a ich efekty zostaną zauważone i w Polsce i w Australii.

Specjalne podziękowania skierował do Zespołu Pieśni i Tańca Lajkonik, którego występy podziwiał nie tylko w dużych miastach, ale i w australijskim interiorze, w Tumbarumba, Welaregang, Geehi. Odpowiadając na pytania z sali, czy wiadomo już, kto będzie jego następcą oświadczył, że nowy ambasador będzie mianowany dopiero za 3-4 miesiące. Ambasador Kołodziejski zakończył swe przemówienie stwierdzeniem „statystycznie rzecz biorąc, jest duża szansa, że nowy ambasador będzie lepszy ode mnie”, czym dokumentnie rozbawił zebranych. Następnie zaprosił do wspólnego rodzinnego zdjęcia.


PAI

Szampańska pogawędka Ambasadora z Dorotą Banasiak, szefową Programu Polskiego w Radiu SBS


Po części oficjalnej rozpoczęły się „nocne rodaków rozmowy” przy winie, szampanie, sokach, przepysznych kanapkach i rozmaitych deserach z królewskim sernikiem na czele. Lajkonik musiał w miarę wcześnie wracać do domu, aby następnego dnia raniutko wyruszyć na trasę do Wollongong, gdzie miał dać koncert prezentujący nowe tańce, nowe choreografie przygotowywane na festiwal Pol-Art mający się odbyć w Sydney już w grudniu tego roku.


Ernestyna Skurjat-Kozek / Puls Polonii
Foto: Puls Polonii


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Puls PoloniiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771594 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów