SWP

   Brazylia 2022-07-28 Wizyta wiceministra RP w Brazylii

IX runda konsultacji polsko-brazylijskich w Brasilii oraz spotkania z Polonią w Rio de Janeiro i Kurytybie, rozpoczęły pierwszy etap wizyty Podsekretarza Stanu w Ameryce Łacińskiej.

Najważniejszymi tematami rozmów w brazylijskiej stolicy były agresja rosyjska na Ukrainę, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, zjawisko dezinformacji, a także możliwości zacieśnienia dwustronnej współpracy, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej.

Podczas spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Brazylii Kennethem Félixem Haczynskim da Nóbrega, omówiono globalne skutki rosyjskiej agresji, w tym jej wpływ na zaburzenie łańcuchów dostaw, w odniesieniu zarówno do produktów żywnościowych jak i węglowodorów. Obie strony zgodziły się, że podstawą stosunków międzynarodowych powinno stanowić prawo międzynarodowe. Strona brazylijska podziękowała polskiemu rządowi za pomoc w ewakuacji ponad 100 brazylijskich obywateli zmuszonych do ucieczki z Ukrainy po rosyjskiej inwazji. Wiceministrowie zgodnie wyrazili potrzebę zacieśniania i poszerzenie relacji gospodarczych, za najbardziej perspektywiczne sektory uznając m.in. innowacje technologiczne w sektorze finansów, przemysł rolno spożywczy oraz maszynowy. Omówiono także możliwości dalszego rozwoju współpracy wojskowej, kulturalnej i edukacyjnej, w tym wymiany stypendialnej. Poruszono także możliwości intensyfikacji współpracy w zakresie importu węgla. Wiceministrowie podkreślili znaczenie współpracy na forach międzynarodowych, zwłaszcza w kontekście brazylijskich starań o członkostwo w OECD i polskich dążeń do zacieśniania relacji z G-20.

Ważnym punktem rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Carlosem Alberto Franco Françą, było przedstawienie polskiej oceny dotyczącej rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków dla globalnego bezpieczeństwa. – Porządek światowy musi być oparty na prawie międzynarodowym i multilateralizmie. Nie możemy dopuścić do powrotu stref wpływów, postkolonializmu czy koncertu mocarstw – podkreślił Marcin Przydacz Podsekretarz Stanu w polskim MSZ. Ministrowie przedyskutowali także kwestie rosyjskiej dezinformacji i jej destrukcyjnego wpływu na stosunki międzypaństwowe i międzyludzkie.

Podczas wizyty w Brazylii polski wiceminister spotkał się również ze stowarzyszeniami polonijnymi w Rio de Janeiro i Kurytybie, którym podziękował za pielęgnowanie polskich tradycji i języka, a także zachęcał do odwiedzania ojczyzny.

Ambasada RP w Brasílii zorganizowała również konferencję prasową z dziennikarzami brazylijskimi, podczas której Wiceminister Marcin Przydacz wskazywał na wyzwania bezpieczeństwa globalnego w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę: wzrost cen energii, inflację oraz kryzys żywnościowy.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.pl / Zespół "Kraków"NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771709 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów