SWP

   Nowa Zelandia 2022-08-02 GODZINA "W" W CHRISTCHURCH

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Polskich Kombatantów SPK - South Island Branch, New Zealand oddali przy grobie Powstańca Warszawskiego - Pana Zbigniewa Maciaszka ps. "Sęp", swój hołd walczącej Warszawie, która była symbolem oporu i odwagi Narodu Polskiego.

Grób Zbigniewa Maciaszka jest najprawdopodobniej najbardziej oddaloną od Polski mogiłą Powstańca Warszawskiego.

Nigdy nie zapomnimy kto wtedy walczył, kto wtedy ginął.
Cześć i chwała Bohaterom!


Plutonowy podchorąży Zbigniew Maciaszek ps. "Sęp" urodził się w Warszawie 27 września 1925 r. Od 1939 r. i aż do 1944 r. działał w konspiracji. Był żołnierzem Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego AK - 1. Rejon - III zgrupowanie "Konrad" - 3. kompania - pluton 1138, zgrupowanie "Kryska" - 3. kompania por. "Igora" - II pluton (dawny 1140). Przeszedł szlak bojowy na Górnym Czerniakowie.


PAI


Do Nowej Zelandii przybył w 1951 r. na pokładzie statku "Goya", a w 1963 r. ukończył studia prawnicze. Prowadził własną praktykę adwokacką, aż do przejścia na emeryturę w 2003 roku. Przez wiele lat był powiernikiem Polskiego Towarzystwa Charytatywno-Oświatowego (Polish Charitable and Educational Trust). Zmarł w Christchurch (Nowa Zelandia) 6 maja 2012 r.


PAI


Zgrupowanie "Kryska"

Zgrupowanie "Kryska" to jednostka bojowa Armii Krajowej, która walczyła w czasie powstania warszawskiego na Czerniakowie. Dowódcą oddziału był kpt. Zygmunt Netzer ps. "Kryska" (stąd nazwa oddziału). Od 11 września 1944r. dowódcą był Teofil Budzanowski ps. "Tur". W skład oddziału wchodziły dwa bataliony. Obszar ich działania znajdował się w rejonie ul. Łazienkowskiej (teren stoczni rzecznej), ul. Rozbrat i Zagórnej. Do walki z okupantem dołączyli we wrześniu żołnierze Zgrupowania Radosław, którzy przyszli z rejonu Starego Miasta i Śródmieścia. W skład Zgrupowania wchodził pluton Słowaków, pod dowództwem ppor. Mirosława Iringha. Kapelanem był ksiądz Józef Stanek. W walkach powstańczych zginęło ok. 680 żołnierzy tej jednostki.

Zgrupowanie walczyło do upadku Czerniakowa 23 września 1944.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Piotr Sawicki, Nowa ZelandiaNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771649 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów