SWP

   Ukraina


 2022-08-04     SERWIS SPECJALNY PAI Major z Kartą Polaka

– Major Sergiusz Głowa łączył bycie ukraińskim patriotą, służącym w ukraińskiej armii oraz identyfikowanie się z Polską poprzez przodków – powiedziała konsul Joanna Kocot, która wraz z attaché Mikołajem Rychlikiem odwiedziła zamieszkałą w Sądowej Wiszni rodzinę zaginionego w tej wojnie obrońcy Ukrainy. – Konsulat realizuje swój ustawowy obowiązek wspierania osób polskiego pochodzenia.

Śp. Sergiusz Głowa posiadał Kartę Polaka. „Polskość oddziedziczył od swojej babci, a na wybór kariery wojskowej miało wpływ jego otoczenie” – stwierdziła Luba Głowa, wdowa.

Pochodził z miasteczka Jaworów, gdzie wielu jego krewnych i znajomych powiązało swój los ze służbą w wojsku. Sergiusz ukończył Akademię Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie.

Skierowano go do służby w komisariacie wojskowym. W latach 2015–2016 Sergiusz Głowa uczestniczył w operacji antyterrorystycznej na Donbasie. Został odznaczony przez prezydenta Ukrainy. Ostatnio prowadził szkolenia dla żołnierzy. Podczas ostrzałów rakietowych został śmiertelnie ranny.

W niedokończonym domku młoda wdowa Luba i jej córka Sołomijka ze łzami w oczach pokazują "Kurierowi Galicyjskiemu" album rodzinny – jeszcze tak niedawno byli wszyscy razem.


PAI


Kobieta mówi, że nie ma na razie stałej pracy. Podczas ostrzału został też zniszczony ich samochód. Matka przenosi wzrok na swoją córkę i lekko uśmiechając się dodaje, że dziewczynka uczęszcza też do miejscowej dziecięcej szkoły sztuki, na zajęcia choreografii. Chce zapisać się do polskiej szkoły sobotniej.

Cmentarz w Sadowej Wiszni jest położony na pagórku, skąd roztaczają się piękne widoki na miasteczko i okolice. Zapalamy przy grobie majora Sergiusza Głowy znicze i zanosimy wspólną modlitwę.


Tekst i zdjęcia: Konstanty Czawaga
Nowy Kurier Galicyjski


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Nowy Kurier Galicyjski


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154