SWP

   Ukraina 2022-08-04     SERWIS SPECJALNY PAI Major z Kartą Polaka

– Major Sergiusz Głowa łączył bycie ukraińskim patriotą, służącym w ukraińskiej armii oraz identyfikowanie się z Polską poprzez przodków – powiedziała konsul Joanna Kocot, która wraz z attaché Mikołajem Rychlikiem odwiedziła zamieszkałą w Sądowej Wiszni rodzinę zaginionego w tej wojnie obrońcy Ukrainy. – Konsulat realizuje swój ustawowy obowiązek wspierania osób polskiego pochodzenia.

Śp. Sergiusz Głowa posiadał Kartę Polaka. „Polskość oddziedziczył od swojej babci, a na wybór kariery wojskowej miało wpływ jego otoczenie” – stwierdziła Luba Głowa, wdowa.

Pochodził z miasteczka Jaworów, gdzie wielu jego krewnych i znajomych powiązało swój los ze służbą w wojsku. Sergiusz ukończył Akademię Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie.

Skierowano go do służby w komisariacie wojskowym. W latach 2015–2016 Sergiusz Głowa uczestniczył w operacji antyterrorystycznej na Donbasie. Został odznaczony przez prezydenta Ukrainy. Ostatnio prowadził szkolenia dla żołnierzy. Podczas ostrzałów rakietowych został śmiertelnie ranny.

W niedokończonym domku młoda wdowa Luba i jej córka Sołomijka ze łzami w oczach pokazują "Kurierowi Galicyjskiemu" album rodzinny – jeszcze tak niedawno byli wszyscy razem.


PAI


Kobieta mówi, że nie ma na razie stałej pracy. Podczas ostrzału został też zniszczony ich samochód. Matka przenosi wzrok na swoją córkę i lekko uśmiechając się dodaje, że dziewczynka uczęszcza też do miejscowej dziecięcej szkoły sztuki, na zajęcia choreografii. Chce zapisać się do polskiej szkoły sobotniej.

Cmentarz w Sadowej Wiszni jest położony na pagórku, skąd roztaczają się piękne widoki na miasteczko i okolice. Zapalamy przy grobie majora Sergiusza Głowy znicze i zanosimy wspólną modlitwę.


Tekst i zdjęcia: Konstanty Czawaga
Nowy Kurier Galicyjski


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Nowy Kurier GalicyjskiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543412 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów