SWP

   Ukraina 2022-08-09     SERWIS SPECJALNY PAI Książkowa współpraca

Mieszkańcy Zbaraskiej Hromady zbierają ukraińskie książki dla polskich bibliotek oraz dla Ukraińców przebywających obecnie w Polsce i mających na nie zapotrzebowanie.

Akcja zbierania książek rozpoczęła się w Zbarażu w marcu i kwietniu. Dary przekazywano przeważnie do miasta partnerskiego Bolesławca. Zbaraska Rada Miejska oraz instytucje uczestniczące w akcji otrzymały w związku z tym podziękowania od Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Zbarażanie przekazali ukraińskie książki także do Głubczyc w województwie opolskim, które również są miastem partnerskim Zbaraża. Te książki już trafiły do miejskiej biblioteki oraz do obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Głubczycach i okolicach.

17–21 sierpnia Bolesławcu odbędzie się Święto Ceramiki, z której miasto słynie na całym świecie. Na tę imprezę zostali zaproszeni także przedstawiciele Zbaraża, którzy planują przekazać do Bolesławca kolejne paczki z ukraińskimi książkami oraz przywieźć do Ukrainy książkę Zbigniewa Besteckiego «Towarzystwo Gimnastyczne «Sokół» 1893–1939. Jerzy Bestecki naczelnik gniazda sokolego w Zbarażu», która niedawno ukazała się w Polsce.


Tekst i zdjęcia: Piotr Bajdecki,
Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe «Zbaraż»


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Monitor WołyńskiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543476 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów