SWP

   USA 2022-08-10 35. Piesza Pielgrzymka z Great Meadows dotarła do Amerykańskiej Częstochowy

Zwyczaj pielgrzymowania ma w Polsce długą historię. Pierwsza zorganizowana piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę już w 1434 r., kiedy to po odrestaurowaniu obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono ikonę z Krakowa do Częstochowy. Nawet wybuch II wojny światowej nie przerwał tej tradycji – Piesza Pielgrzymka Warszawska przybyła do jasnogórskiego sanktuarium, gdy trwało Powstanie Warszawskie.

Zwyczaj pieszego pielgrzymowania wraz z polskimi imigrantami zakorzenił się także na amerykańskiej ziemi. Na wschodnim wybrzeżu USA głównym celem pątników pozostaje Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA – siostrzane względem polskiej Jasnej Góry, w którym również króluje Czarna Madonna. W niedzielę, 7 sierpnia, do Amerykańskiej Częstochowy dotarła 35. Piesza Pielgrzymka z Great Meadows, NJ.

Pielgrzymka z Great Meadows to najdłuższa pod względem trasy oraz najstarsza i najliczniejsza piesza pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy. W czasie czterodniowej trasy pielgrzymi pokonują 57.5 mili (czyli ok. 100 km). Choć wyrusza ona co roku z parafii św. Piotra i Pawła w Great Meadows, NJ to ma charakter międzystanowy, gromadząc wiernych nie tylko z New Jersey, ale również z Nowego Jorku, Connecticut i Massachusetts. Przewodnikiem i kierownikiem całej pielgrzymki jest ks. Grzegorz Podsiadło.

W tym roku była jak zawsze podzielona na trzy grupy, prowadzone przez księży salwatorianów, ojców paulinów oraz franciszkanów i wzięło w niej udział ponad 1,200 osób. Kolejne osoby czekały na swoich bliskich na miejscu, w Doylestown, witając ich strudzonych po czterodniowym marszu u bram Amerykańskiej Częstochowy. Wszyscy razem wzięli udział w uroczystej mszy św., której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk – prowincjał Zakonu Paulinów w USA. W homilii skierowanej do pątników podkreślił, że pielgrzymki odgrywają olbrzymią rolę w umacnianiu wiary i w formacji katolickiej oraz że są bardzo cennym elementem religijności, dając wyjątkowe poczucie wspólnoty i przynosząc satysfakcję z osiągnięcia celu.

Zazwyczaj w sierpniu do Amerykańskiej Częstochowy przybywały też piesze pielgrzymki z Trenton i Filadelfii, jednak w tym roku nie zostały zorganizowane.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Biały OrzełNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990970 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów