SWP

   Mołdawia 2022-08-10 Z wizytą w sienkiewiczowskim Raszkowie

7 sierpnia grupa młodzieży z Tyraspola i Rybnicy gościła w Domu Polskim "Wołodyjowski" w Raszkowie, który kryje w sobie bogactwo kultury polskiej, sztuki i historii.

Klimat Raszkowa jest szczególny, gdyż odnosi się do twórczości Henryka Sienkiewicza i jego wartości literackich. Miejsce na końcu świata - tak Henryk Sienkiewicz pisał o Raszkowie i tak mieszkańcy tej wioski mówią o niej dziś. Znajdująca się w XVII wieku na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej wioska zapisała się przede wszystkim w literaturze. W "Trylogii" Sienkiewicza Raszków był rodzinnym majątkiem Nowowiejskich. gród spalił Azja Tuhajbejowicz, którego wbito później na zgliszczach wioski na pal. Dzisiaj Raszków leży w granicach nieuznawanego przez żadne państwo Naddniestrza. Polacy mieszkają tu nadal i kultywują polskie tradycje. Ogromną rolę ma w tym "Dom Polski Wołodyjowski".

Dom Polski w Raszkowie "Wołodyjowski" gromadzi rodaków, których fascynuje historia, literatura, sztuka i tradycje dawnej Rzeczypospolitej. Dom Polski zajmuje dwa budynki. Zachowały się w nich m.in. stare piece i zapiecki. Atmosfera domu ma przypominać dawną Polskę.

W Domu Polskim jest do dyspozycji kuchnia, łazienka, prysznic, ciepła woda i skromne pokoje gościnne do przenocowania w starej zabytkowej części domu. Do Domu Polskiego może przybyć każdy wędrowiec niezależnie od pochodzenia!


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: fot. Natalia SiniawskaNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990785 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów