SWP

   Czechy


 2022-08-12 ZPIT “OLZA” ŁĄCZY TAŃCEM

Pierwszoklasiści, którzy od września rozpoczną naukę w szkołach średnich na Zaolziu, będą mogli pod koniec wakacji wziąć udział w obozie adaptacyjnym "Taniec Łączy”. Drugą edycję imprezy od 26 do 27 sierpnia w Domu PZKO w Gutach organizuje Zespół Pieśni i Tańca "Olza”.

Uczestnicy olziańskiej integracji będą mogli nie tylko poznać się wzajemnie jeszcze przed startem nowego etapu edukacji, ale także zasmakować rodzimego folkloru.

Jak podpowiada sama nazwa, motywem przewodnim całego projektu jest taniec. - Pomysł na taką imprezę zrodził się w głowach naszych członków, którzy doskonale wiedzą, że taniec potrafi ludzi połączyć - mówił w rozmowie z "Głosem” kierownik zespołu Roman Kulhanek. Grupa z Czeskiego Cieszyna postanowiła zadbać o integrację absolwentów polskich szkół podstawowych a jednocześnie zaprezentować im, jak tancerze rozwijają swoją folklorystyczną pasję.Organizatorzy przygotowali zarówno integracyjne, jak i zajęcia taneczne, których jednak - jak twierdzą - nie trzeba się bać. Chętni, co potwierdzają również uczestniczki poprzedniej edycji, nie muszą być zaawansowanymi tancerzami. - Wcześniej nie myślałam nigdy o folklorze. A ta impreza zaraziła mnie tańcem. Ale nie chodzi tylko o sam taniec, ważne są przyjaźnie w grupie i miło spędzony czas - mówi tancerka i uczestniczka poprzedniej edycji, która odbyła się w 2019 roku, Joanna Smiga.

I to właśnie tworzenie więzi w grupie jest głównym celem organizatorów. Mimo że "Taniec łączy” nie stanowi zespołowej rekrutacji, zainteresowani mogą wykorzystać to spotkanie jako pierwsze doświadczenie z folklorem.

- To był mój pierwszy kontakt z zespołem, panowała tam miła atmosfera i chodziło głównie o zabawę – wspomina tancerka Magdalena Wierzgoń. – Ponadto miałam okazję do zapoznania się z obecnymi kolegami ze szkoły średniej - dodaje.

Więcej informacji o projekcie i zgłoszeniach można znaleźć na stronie internetowej olza.info/taniec-laczy.

Zespół Pieśni i Tańca "Olza" działa od 1954 roku i jest reprezentacyjnym zespołem Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Głos - Gazeta Polaków w RC
Fot. facebook.com/ZPiT Olza


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005795 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×