SWP

   Polska 2022-08-13 POLANIE ZNAD DNIEPRU I BARUCH BAND NA FESTIWALU KRESOWA DUSZA W PUŁTUSKU

Sierpniowa sobota na Zamku Domu Polonii w Pułtusku to dwa, połączone koncerty w ramach Festiwalu Kresowa Dusza zorganizowana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" (SWP) pod tytułem "Lato z Kresami 2022". Prowadzący wieczorne spotkanie Wiceprezes SWP Krzysztof Łachmański podsumowując wydarzenie powiedział: To był cudowny wieczór! Koncert zespołów „Polanie znad Dniepru”z Ukrainy i „Baruch Band” z Białorusi dostarczył niezwykłych emocji i wzruszeń. Świetny dobór repertuaru i perfekcyjne wykonanie! Dziękuje wszystkim artystom, którzy wykreowali to niezwykłe widowisko! Jesteście wspaniali! Dziękuje też wszystkim Państwu, którzy razem tworzyli tą niepowtarzalną atmosferę! I to nie koniec weekendowych wrażeń artystycznych. Zapraszam w niedzielę na godz. 19:00 do sali im. Ignacego Jana Paderewskiego w Domu Polonii w Pułtusku, na koncert patriotyczny „Dla Ciebie Polsko” w wykonaniu artystów z Ukrainy.

Dodamy, że honory gospodarza miejsca i wydarzenia pełnił oprócz Wiceprezesa SWP Krzysztofa Łachmańskiego również Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel.

Polanie znad Dniepru

W nurcie odrodzenia polskiego folkloru w Kijowie, celem ożywienia kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia zamieszkującą Ukrainę, w listopadzie 2000 roku w Kijowie z inicjatywy p. Lesi Jermak powstał zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”, który urósł do rangi zespołu reprezentacyjnego, działając przy Związku Polaków Ukrainy.
Od lat zespół współpracuje z polskimi organizacjami Ukrainy wspólnie realizuje różnorodne projekty artystyczno-rozrywkowe. Sławny zespół, który wielce przyczynia się do rozwoju i promowania polskiej kultury na Ukrainie częstokroć gościnnie koncertuje dla Polaków Ukrainy. Kierownik artystyczny, założycielka, choreograf oddany bezgranicznie zespołowi dotychczas wychowała w polskich rytmach tanecznych wiele pokoleń utalentowanej młodzieży polskiego pochodzenia. Pokaźny repertuar, który w ciągu lat działalności artystycznej zespołowi udało się nagromadzić to przede wszystkim polskie narodowe i regionalne tańce z przyśpiewkami.
Głównym celem zespołu jest ożywienie kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia, promocja kultury, nawiązanie kontaktów z zespołami folklorystycznymi z całego świata.
Przez swoją działalność promują, popularyzują dobry wizerunek Polski i Polaków Ukrainy . Zespół „Polanie znad Dniepru”, zdobył liczne dyplomy, podziękowania, nagrody rangi państwowej, jest laureatem wielu ogólnoukraińskich festiwali.
Aktualnie zespół składa się z czterech grup wiekowych: młodsza (6–8 lat), średnia (8–12) oraz starsza(od 14 – 18 lat) dorośli od 20 i bez ograniczeń. Dzieci i młodzież uczestnicząc w zespole poznają pieśni i tańce, tradycje ludowe, i obrzędy a także mają możliwość uczyć się języka polskiego.
Aktywnie współpracują ze środowiskami polskimi Ukrainy – koncertując a także prowadząc działalność edukacyjną dla wszystkich miłośników, a także osób zainteresowanych polską kulturą poprzez organizację warsztatów, festiwali, szkoleń, konferencji. Za postawę obywatelską na rzecz promocji polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „ Polanie znad Dniepru” dostał odznaczenie państwowe „ Zasłużony dla kultury polskiej”

Baruch Band

„Baruch-band” to zespół reprezentujący Stowarzyszenie Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego „Shomer-international”. Pod taką nazwą grupa działa od 2011 roku. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni żydowskie oraz utwory współczesnych żydowskich autorów w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i polskim. „Baruch Band” występował wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach na Białorusi, w USA, Polsce, Izraelu, Niemczech, na Łotwie i Litwie.
Zespół ma na swoim koncie 3 płyty: “To mój naród”, „Melodie Sztetlu” oraz „New Jew” z autorskimi nowoczesnymi aranżacjami.


Zapraszamy na relację fotograficznąZdjęcia: © Krzysztof Piekarski SWPKoncert w portalu projektuPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990984 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów