SWP

   Ukraina 2022-08-14 Żytomierzanie oddali hołd ofiarom ludobójstwa NKWD

W 85. rocznicę rozpoczęcia tzw. „operacji polskiej NKWD” w Żytomierzu członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie uczcili pamięć ofiar.

11 sierpnia 1937 roku szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał tragiczny w skutkach rozkaz operacyjny nr 00485, który zapoczątkował masową eksterminację Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. „Operacja polska” NKWD jest jednym z najbardziej zapomnianych ludobójstw dokonanych na narodzie polskim. Wskutek bolszewickiego terroru śmierć poniosło ponad 140 tys. osób narodowości polskiej będących obywatelami ZSRS.

Na Żytomierszczyźnie, gdzie wówczas mieszkało najwięcej Polaków na całej Ukrainie, represje dotknęły 41 847 osób. Polacy byli w Związku Sowieckim najbardziej szykanowaną i wyniszczaną narodowością. W Żytomierzu nie było dnia, by ktoś nie opłakiwał swoich bliskich.

Nie ma polskiej rodziny na Żytomierszczyźnie, której bliscy nie byliby aresztowani lub zesłani.

„Moi dziadkowie zostali aresztowani i bestialsko zamordowani. A reszta rodziny stała się „wrogіem ludu”. Oni nigdy nie wyrzekli się swojej polskości i zesłani byli do Kazachstanu. Rodzina czekała na powrót swoich bliskich, nie wiedziała o tym, że dawno zostali zamordowani. Tak bolszewicy utrzymywali w pokorze cały naród,” – wspomniała Wiktoria Laskowska.

Do nas, potomnych, należy odkłamywanie historii, utrwalanie i upamiętnianie tych zbrodni dla potomnych. Ku przestrodze, żeby nigdy więcej się nie powtórzyły!

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie corocznie czci pamięć zakatowanych oraz stara się o otwarcie tablicy pamiątkowej.


Wiktoria Laskowska
Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: zozpuNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990995 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów